BAJKA W CENTRUM | Zima wśród zwierząt
BAJKA W CENTRUM | Zima wśród zwierząt

Zapewne dobrze wiecie, że niedźwiedzie zapadają zimą w głęboki sen.

 

A co z resztą leśnych zwierzaków?

 

Czy wiewiórka śpi, czy może biega po drzewach w zimowym kubraczku?

 

A co z ptaszkami i sarenkami?

 

Jesteście ciekawi? O tym wszystkim opowiemy Wam w styczniu na Bajce w Centrum

 

Obejrzymy zimowe bajki i dowiemy się, co robią mieszkańcy lasu, gdy ich domki pokrywa gęsty śnieg.

 

 

O zwyczajach leśnych zwierzaków opowie Witold Ciechanowicz, leśnik i edukator z Leśnego Ogrodu Botanicznego „Marszewo” w Gdyni.

 

 

 

BAJKA W CENTRUM to cykl filmowy zapoczątkowany w Gdyńskim Centrum Filmowym w 2016 roku. Dla wielu dzieci, które uczestniczyły w dotychczasowych projekcjach, były to pierwsze kinowe doświadczenia w ich życiu!

 

Program opiera się w całości na polskiej animacji, prezentując najbardziej wartościowe, nagradzane na festiwalach filmowych w Polsce i za granicą, rodzime produkcje animowane dla dzieci realizowane współcześnie.

 

Nie brakuje również powrotów do bohaterów filmowych z czasów dzieciństwa rodziców czy nawet dziadków dzisiejszych dzieci, takich jak Reksio czy Bolek i Lolek. Wspólne wyjście do kina staje się zatem przyjemnym doświadczeniem międzypokoleniowym.

 

Każdemu seansowi towarzyszy dodatkowa, powiązana z tematyką prezentowanych bajek, atrakcja: wspólna zabawa, zajęcia rekreacyjne, warsztaty plastyczne lub inne. To okazja, by młodzi widzowie wesoło spędzili czas, ale też dowiedzieli się czegoś ciekawego. Wśród poruszanych tematów są na przykład: relacje międzyludzkie, emocje, ekologia, ochrona przyrody, ochrona zdrowia.

 

 

W zestawie bajek prezentowanych 11 i 13 stycznia 2024 znajdują się wybrane odcinki kilku seriali animowanych: 

 

 

Żubr Pompik Śnieżyca (7 min) Wszystkie żubry wróciły ze swoich wędrówek na żubrzą polanę, a temperatura znacząco spadła. To znak, że nadchodzi zima. Polinka, która nigdy jeszcze nie widziała zimy, zaczyna bać się tej nieznanej pory roku. Gdy w końcu spada pierwszy śnieg, tato Pomruk zaczyna uczyć córkę brykania w zaspach, zaś Pompik z mamą Poradą oglądają śnieżynki i tropią zwierzęta po śladach zostawionych na śniegu. Szybko okazuje się, że zima wcale nie jest taka zła.

 

 

Żubr Pompik Tropy na śniegu (7 min) Jest piękny zimowy dzień. Pompik i Polinka idą zobaczyć, jak wygląda las schowany pod białym puchem. Zaczynają zabawę w chowanego. Dzięki śladom pozostawionym przez Polinkę na śniegu, Pompik szybko znajduje siostrzyczkę. W trakcie zabawy żubr ze zdumieniem odkrywa, że nie wszystkie tropy są takie same. Tak oto zaczyna się zabawa w odkrywanie, czyje ślady widać na śniegu. W ten sposób Pompik i Polinka natrafiają na małego wilczka, który zgubił drogę do domu. Czy żubrzyki pomogą mu wrócić do rodziców?

 

 

Przytul mnie Zimowy sen (6 min) Miś wybudza się ze snu w środku zimy i spędza czas na zabawie z nowym przyjacielem. Kiedy nadchodzi wiosna i zimowa drzemka się kończy, Tatuś nie może uwierzyć w historie synka.

 

 

Przytul mnie Zima zła (6 min) Miś spotyka inne zwierzątka, które doradzają mu, jak najlepiej przygotować się na nadchodzące, długie, zimowe miesiące.

 

 

Przedszkolaki Dokarmianie ptaków (4 min) Dzieci rysują projekty karmników dla ptaków. Ptaszki przyglądają się temu siedząc na parapetach okien i tupiąc nóżkami. Woźny realizuje wszystkie projekty dzieci – nawet te najdziwniejsze. W odcinku tłumaczymy widzom, że zimą należy dokarmiać ptaki.

 

 

Mami Fatale Śnieżne wojny (10 min) Nadchodzi zima. Bohaterowie radośnie bawią się w śniegu. Lepią bałwana, który magicznym sposobem (dzięki nieznanej roślinie, którą Prosię użyło zamiast zwyczajnej marchewki) – ożywa. Śniegowy bałwan bez ustanku ciska w bohaterów śnieżne kule. Ciekawe jak zasmakuje mu ostre gazpacho Mami Fatale?

 

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola