Bajka w Centrum
Bajka w Centrum

Znane i lubiane poranki filmowe powracają do Kina Studyjnego GCF! Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza najmłodszych widzów wraz z opiekunami – mile widziane są Babcie i Dziadkowie – na styczniowy poranek filmowy z cyklu BAJKA W CENTRUM. 

Podczas seansu zaprezentowane zostaną dwa bloki filmowe (do 30 minut każdy) dla dzieci w wieku przedszkolnym, złożone zarówno z najnowszych polskich animacji, jak i starszych filmów. W przerwie zaprosimy widzów do wspólnej zabawy! Całość potrwa około 90 minut.

 

W zestawie bajek prezentowanych znajdą się wybrane odcinki kilku seriali animowanych:

 

 

PRZEDSZKOLAKI, odcinek pt. „Teatrzyk” (4 minuty)

Z okazji Święta Babci dzieci przygotowują przedstawienie teatralne. Pani ustawia dekoracje i przebiera dzieci za ptaszki. Za wzór mogą posłużyć prawdziwe ptaszki, które przyfruwają do przedszkolnych karmników. Grześ próbuje fruwać i gdyby nie Pan Woźny skończyłoby się to wypadkiem. Na próbie generalną przychodzi Pan Woźny w przebraniu Ptasiej Babci. Wszyscy odgrywają role ptaszków w takt piosenki „ptasia babcia”.

 

 

PAMIĘTNIK FLORKI, odcinek pt. „Prezent” (11 minut)

Na urodziny ukochanej babci Balbiny Florka postanawia samodzielnie zrobić podarunek. Wkłada w niego wiele serca i wysiłku, doświadczając po drodze sinusoidy uczuć –   ekscytacji („Mam świetny pomysł na prezent!”), niepewności („Czy babci się spodoba?”) i radosnego podniecenia („Otwórz babciu, otwórz!”). Nagrodą za włożony trud jest nie tylko zachwyt babci, ale niespodziewane odkrycie, że radość z obdarowywania kogoś może być taka sama, jak z prezentu, który się samemu otrzymuje.

 

NASZ DZIADZIO, odcinki pt. „Moja pierwsza podróż” i „Jak zostałem aktorem filmowym” (2 x 10 minut)

Klasyczna animacja z 1967 roku, wyprodukowana przez Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Tytułowy Dziadzio opowiada wnuczkowi o tym, jak wzniósł się w powietrze jako balast balonu, wylądował na szczycie wysokiej góry, potem dostał się na piracki statek, skąd wyratował go pilot balonu. W drugim odcinku Dziadzio snuje opowieści o swoich przygodach związanych z filmem, w którym występował jako kaskader i uczestnik szalonych ucieczek i pogoni.

 

 

KUBA I ŚRUBA, odcinek pt. „Babcia Czerwonego Kapturka” (12 minut)

Każdy odcinek serii opowiada o innej przygodzie dwóch tytułowych bohaterów serialu. Świat bajki miesza się tu z rzeczywistością, a elementy różnych bajek mieszają się ze sobą w ramach każdej opowieści. Tym razem Kuba i Śruba wymyślają sobie wyprawę na grzyby. W lesie ich wyobraźnia uruchamia groźnego wilka. Chłopcy trafiają do domku babci Czerwonego Kapturka. W ślad za nimi do domku babci przybywa wilk, a za nim goniący go myśliwy paintbalista. Sytuacja wymyka się spod kontroli, ale na szczęście okazuje się, że babcia nie da sobie w kaszę dmuchać?

 

 

OPOWIADANIA Z PIASKOWNICY, odcinki pt. „Starszy Brat” i „Koszula w kratkę” (2 x 5 minut)

Seria jest autorską adaptacją książki Renaty Piątkowskiej pod tym samym tytułem. Składa się na nią 13cie epizodów z życia pięcioletniego chłopca – Tomka, interpretowanych z jego punktu widzenia w „odautorskiej” narracji. Tomek opisuje swoje relacje z otoczeniem i dziejące się wokół sprawy, widziane na swój dziecięcy, naiwny jeszcze sposób, lecz nie pozbawiony dziecięcych przemyśleń. W rodzinnym otoczeniu Tomka są Babcia i Dziadek, uczestnicząc w codziennych przeżyciach chłopczyka.

 

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola