BAJKA W CENTRUM | List do Mikołaja
BAJKA W CENTRUM | List do Mikołaja

Hohoho! Cześć dzieciaki, to ja, Święty Mikołaj.

 

W grudniu przylecę na swoich saniach do Gdyńskiego Centrum Filmowego.

 

Bardzo chciałbym się z Wami spotkać.

 

 

 
 

Będzie super zabawa. Napiszemy wspólnie list do… mnie, który ja osobiście przekażę swoim elfom w fabryce zabawek w Laponii.

 

To nie wszystko!

 

Pośpiewamy też razem świąteczne piosenki, obejrzymy bajki i zrobimy sobie zdjęcia z Mikołajem, czyli… ze mną.

 

Ho!

 

 

Moje renifery już przebierają nogami, żeby się z Wami spotkać. To co? Do zobaczenia?

Hoho!

 

 
 

BAJKA W CENTRUM to cykl filmowy zapoczątkowany w Gdyńskim Centrum Filmowym w 2016 roku. Dla wielu dzieci, które uczestniczyły w dotychczasowych projekcjach, były to pierwsze kinowe doświadczenia w ich życiu!

 

Program opiera się w całości na polskiej animacji, prezentując najbardziej wartościowe, nagradzane na festiwalach filmowych w Polsce i za granicą, rodzime produkcje animowane dla dzieci realizowane współcześnie.

 

Nie brakuje również powrotów do bohaterów filmowych z czasów dzieciństwa rodziców czy nawet dziadków dzisiejszych dzieci, takich jak Reksio czy Bolek i Lolek. Wspólne wyjście do kina staje się zatem przyjemnym doświadczeniem międzypokoleniowym.

 

Każdemu seansowi towarzyszy dodatkowa, powiązana z tematyką prezentowanych bajek, atrakcja: wspólna zabawa, zajęcia rekreacyjne, warsztaty plastyczne lub inne. To okazja, by młodzi widzowie wesoło spędzili czas, ale też dowiedzieli się czegoś ciekawego. Wśród poruszanych tematów są na przykład: relacje międzyludzkie, emocje, ekologia, ochrona przyrody, ochrona zdrowia.

 

 

 

W zestawie bajek prezentowanych 16 i 19 grudnia 2023 znajdują się wybrane odcinki kilku seriali animowanych: 

 

 

Agatka (Agatka i zastępca, s. I, odc. 9) W wyniku dziwnego zbiegu okoliczności chomik Cyryl zmuszony jest zastąpić św. Mikołaja przy rozdawaniu prezentów gwiazdkowych. Agatka zostaje jego pomocnicą. Oboje lecą nad światem w saniach zaprzężonych w renifery i zrzucają podarki, które trafiają prosto pod choinki. [10 min]

 

 

 

Przytul mnie (Gwiazdka, s. IV, odc. 9) W Wigilię Miś chce się dowiedzieć, czy Święty Mikołaj naprawdę istnieje. Tatuś dwoi się i troi, by znaleźć odpowiednią odpowiedź na dociekliwe pytania Misia. [6 min]

 

 

Przedszkolaki (Choinka, s. II, odc. 8) Zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Pan Woźny przynosi do przedszkola choinkę. Z perspektywy przedszkolaków wygląda to tak, jak gdyby choinka chodziła samodzielnie i miała buty. Pan Woźny ma kłopoty z usadzeniem choinki w stojaku, choinka przewraca się, budząc uzasadnione obawy wśród dzieci. Pani przedszkolanka wiąże drzewko. Przedszkolaki ubierają choinkę tam gdzie zdołają dosięgnąć, czyli ubierają jedynie dolne gałęzie drzewka. [4 min]

 

 

Hip-Hip Hurra (Kto ukradł Słońce? s. II, odc. 11) Żyrafa Róża spostrzega podczas malowania w plenerze, że słońce świeci krócej. Hip-Hip i Hurra otwierają śledztwo, aby dowiedzieć się, dlaczego w zimie słońce zachodzi szybciej. (w tle Święta) [13 min]

 

 

Złota Gwiazdka Pajacyk, laleczka, słoń i strażacy ubierają choinkę. Słoń przez nieuwagę rozbija gwiazdkę. Pajacyk wsiada w rakietę i startuje w niebo. Wraca z gwiazdką, która będzie zdobić wierzchołek choinki.

 

 

Gdy zapłonie choinka Bolek i Lolek ubierają choinkę. Potem zdejmują świeczki, sztuczne ognie, watę i lametę, aby choinka nie mogła się zapalić.

 

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola