AQUARIUS
Przejmująca historia wdowy, walczącej z bezlitosnym deweloperem o swój dom.

W kinach od 30 czerwca 2017r.


Rewelacja festiwali filmowych na całym świecie, a także ostatniego festiwalu w Cannes. W roli głównej Sonia Braga ("Pocałunek kobiety pająka"). 

Clara, 65-letnia wdowa i emerytowana krytyczka muzyczna, przyszła na świat w tradycyjnej rodzinie w nadmorskim mieście Recife w północno-wschodniej Brazylii. Kobieta jest ostatnią rezydentką Aquariusa, oryginalnego dwupiętrowego budynku zbudowanego w latach 40. z przeznaczeniem dla kasy wyższej.

Wszystkie sąsiedzkie mieszkania zostały nabyte przez spółkę, które ma inne plany co do działki. Clara nie zamierza się jednak wyprowadzać, w związku z czym wikła się w zimną wojnę z deweloperem.

Napięcie spowodowane konfliktem burzy spokój bohaterki, ale także wytrąca ją z codziennej rutyny i wprawia w zadumę nad przeszłością i przyszłością.

NAGRODY I FESTIWALE:
2017 – Cezary 2017 – najlepszy film zagraniczny (nominacja)
2016 - Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes 2016 – Złota Palma, Queerowa Palma, najlepsza aktorka (Sonia Braga) (nominacje)
2017 – MFF w Palm Springs – najlepsza reżyseria (nagroda główna)
2017 - São Paulo Association of Art Critics Awards - najlepszy film (nagroda główna), najlepszy scenariusz (nagroda główna)
2016 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Sydney – najlepszy film (nagroda główna)
2016 – Transatlantyk – najlepszy film fabularny (nagroda główna, Złota Arka)
2016 – Lima Film Festiwal – najlepszy film (nagroda główna), najlepsza aktora, Sonia Braga (nagroda główna)
2016 - Biarritz International Festival of Latin American Cinema - najlepsza aktora, Sonia Braga (nagroda główna), nagroda
specjalna jury
2016 - Havana Film Festival – Nagroda FIPRESCI dla najlepszego filmu
2016 – MFF w Monachium - konkurs główny
2016 – MFF w Zurichu - konkurs główny
2016 – MFF w Sydney – konkurs główny
2016 - Mar del Plata Film Festival - najlepsza aktora, Sonia Braga (nagroda główna), najlepszy film (nagroda główna)
2016 - World Cinema Amsterdam, najlepszy film (nagroda główna)

SYLWETKA REŻYSERA:
Kleber Mendonça Filho – przyszedł na świat w 1968 roku w brazylijskim Recife. Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Federalnym w Pernambuco. Na początku łączył wyuczony zawód i pasję, publikując recenzje na łamach dzienników "Jornal do Commercio" i "Folha de S. Paulo", magazynów "Continente" "Cinética" oraz własnym blogu "CinemaScópio". W latach 90. zaczął realizować teledyski i krótkometrażówki. Światowy rozgłos i uznanie krytyki zyskał od razu za pierwszym podejściem do pełnometrażowej fabuły – ambitny thriller "Sąsiedzkie dźwięki" (2012) nagradzano od Sydney po Wrocław (nagroda FIPRESCI na festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty). Wszystko wskazuje na to, że z "Aquariusem", który miał premierę na festiwalu w Cannes w 2016 roku, będzie podobnie.
  • Kliknij żeby włączyć wersję kontrastową
  • A Kliknij żeby przywrócić domyślny rozmiar czcionki
  • A Kliknij żeby zmniejszyć czcionkę
  • A Kliknij żeby powiększyć czcionkę