AKADEMIA DOKUMENTALNA: NIE TACY SAMI
AKADEMIA DOKUMENTALNA: NIE TACY SAMI

Blok filmów dokumentalnych obejmuje trzy holenderskie filmy poruszające temat niepełnosprawności i inności. Czy świat „innych” oglądany z bliska jest rzeczywiście inny? Po seansie zaplanowano dyskusję prowadzoną przez edukatorkę Akademii Dokumentalnej, Paulinę Pohl.

Usłysz to!

Rodzice Tristana nie słyszą i ma to dobre strony. Kiedy chłopak ma dosyć hałasu odkurzacza, po prostu wyciąga wtyczkę. Przecież mama nie usłyszy i nie zauważy, że jest wyłączony. Ale są też minusy – Tristan chciałby, żeby jego ojciec, mistrz piłkarski, trenował też jego drużynę szkolną. Ale czy może

ją prowadzić niesłyszący trener?

Przez uszy Ellen

Ellen, tak jak jej koledzy ze szkoły, nie słyszy. Chciałaby jednak pójść do zwyczajnego gimnazjum

dla słyszących dzieci – przecież to w większości słyszące osoby otaczać ją będą w dorosłym życiu.
Już teraz chciałaby zrozumieć i poznać ich świat. Zwykła szkoła to jednak duże wyzwanie. Czy uda jej się przekonać otoczenie, że mu podoła?

Latająca Anne

Tytułowa Anne ma tiki spowodowane wrodzoną chorobą mózgu, zespołem Tourette’a. Choroba każe Anne robić różne rzeczy, na które wcale nie ma ochoty. Jeden z tików polega na tym, że mimo woli wszystko liże, nawet najbardziej okropne rzeczy. Mimo to stara się prowadzić życie typowej 11-latki: pierwsza miłość, kłótnie z siostrą. Boi się tylko, że koledzy w szkole nie zrozumieją jej choroby.
Film zdobył nagrody na najważniejszych festiwalach filmowych na świecie.


Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola