21. MDAG | Przyroda w filmach WFO – dziś i w przeszłości | Blok 4
21. MDAG | Przyroda w filmach WFO – dziś i w przeszłości | Blok 4

Wytwórnia Filmów Oświatowych w Łodzi przez lata słynęła z filmów przyrodniczych, które do dziś inspirują młodych twórców. W tym zestawie przedstawiamy premierowo wyprodukowany przez WFO film Franciszka Berbeki „Niewyraźny klekot ptaków” poświęcony legendzie polskiego filmu przyrodniczego – Włodzimierzowi Puchalskiemu. W bloku znalazły się także poświęcone naturze filmy Anny Górnej i Barbary Bartman-Czecz, uchwycone i wyreżyserowane w latach 70. XX wieku.

 

Niewyraźny klekot ptaków

 

(Indistinct Clatter of Birds)

 

Polska / Poland, 2023, 63 min

 

Reżyseria / Directed by: Franciszek Berbeka

 

„Niewyraźny klekot ptaków” to historia pioniera polskiego filmu przyrodniczego, który wyrusza w swoją ostatnią podróż. Włodzimierz Puchalski, bezgranicznie zakochany w świecie natury, przez blisko pół wieku utrwalał jej piękno, pozostawiając po sobie tysiące metrów taśmy filmowej. Reżyser Franciszek Berbeka, wykorzystując unikatowe materiały z archiwum Wytwórni Filmów Oświatowych, opowiada o niezwykłej pasji Puchalskiego i cenie, jaką przyszło mu za nią zapłacić.

 

Do schyłku dnia

 

(Until the End of the Day)

 

Polska / Poland, 1976, 9 min

 

Reżyseria / Directed by: Anna Górna

 

Filmowa impresja na temat krajobrazu, ukazująca zakątek Polski zamknięty w widłach Biebrzy i Narwi, które łącząc swe wody tworzą szerokie rozlewiska i bagna. Krajobraz tej przyrodniczej enklawy zachował swój pierwotny charakter, w czasie kiedy powstawał film Anny Górny. Autorka ukazuje świat nietknięty cywilizacją XX wieku, przeżywający swe ostatnie dni – przed pracami melioracyjnymi, które miały się wkrótce rozpocząć.

 

Raport w sprawie bobra

 

(Beaver Report)

 

Polska / Poland, 1979, 17 min

 

Reżyseria / Directed by: Barbara Bartman-Czecz

 

Krajobrazy osuszanych bagien i meliorowanych łąk, skąd naukowcy z Zakładu Doświadczalnego Polskiej Akademii Nauk w Popielnie przesiedlają bobry w środowiska leśnych mokradeł, ustronnych jezior i rzek niezbędnych bobrom do życia. Uczestniczymy wraz z kamerą filmową w tej akcji odławiania i przewożenia zwierząt, obserwujemy ich pierwsze kroki w nowym środowisku, które zaczynają organizować dla swoich potrzeb. Zwalają podcinane przez siebie drzewa, budują tamy i tworzą wodne rozlewiska.

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola