21. MDAG | Powrót do domu | pokaz filmu ze spotkaniem
21. MDAG | Powrót do domu | pokaz filmu ze spotkaniem

Spotkanie: Muzea na nowo

 

po filmie POWRÓT DO DOMU, reż. Suvi West i Anssi Kömi

 

Partner: Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku – patron nagrody ETNOMATOGRAF dla najlepszego filmu o tematyce etnograficznej i antropologicznej

 

W języku polskim

 

Film “Powrót do domu” będzie zaproszeniem do rozmowy o problemach, wyzwaniach i ideach, które kształtują zarówno dawne, jak i współczesne muzea, ze szczególnym akcentem na kwestie etyczne, związane z obecnością w zbiorach artefaktów skradzionych bądź w inny sposób zawłaszczonych w epoce kolonializmu. Jednocześnie film Suvi West posłuży za pretekst, by pochylić się nad pytaniem bardziej ogólnym: czym jest dziedzictwo kulturowe w XXI wieku?

 

Gościni:

 

dra Magdalena Wróblewska – historyczka sztuki, muzealniczka i muzeolożka, zaangażowana w badania dotyczące dekolonizacji muzeów. Adiunktka Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego, p.o. Dyrektora Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Interesuje się teorią i metodologią badań nad sztuką, teorią postkolonialną, nurtami nowej humanistyki (zwłaszcza zwrotem ku rzeczom, zwrotem ku materialności).

 

Prowadząca: 

 

Krystyna Weiher-Sitkiewicz – edukatorka filmowa, moderatorka spotkań, antropolożka i kuratorka wystaw. Kustoszka w Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku.

 

The emotionally broken indigenous Sámis finally get back their stolen ancestral heritage. The film is set in the Museum world in a turning point, where the national museums have to deal with their colonialistic history.

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola