21. MDAG | Filmy WFO z muzyką Krzysztofa Komedy | Blok 1
21. MDAG | Filmy WFO z muzyką Krzysztofa Komedy | Blok 1

Lata 50. XX wieku, głównie w obszarze filmu przyrodniczego, i lata 60. stanowiły dla Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi okres rozkwitu. Reżyserzy uatrakcyjnili produkcje o środowisku naturalnym oraz filmy z dydaktycznym przesłaniem – zarówno w warstwie dramaturgicznej, wizualnej jak i muzycznej. W bloku prezentujemy dzieła z tego okresu, w których w jednej z głównych ról została obsadzona muzyka Krzysztofa Komedy.

 

Twarz wroga

 

(The Face of the Enemy)

 

Polska / Poland, 1965, 10 min

 

Reżyseria / Directed by: Edward Etler

 

Prewencyjny film dokumentalny, którego tematem jest alkoholizm jako problem społeczny. W filmie widzimy sceny spożywania trunków w restauracjach, kawiarniach, barach przez modnie ubranych bywalców i bywalczynie imprez. Jazzowa muzyka Krzysztofa Komedy kształtuje nastrój zabaw lat 60. XX wieku. Obrazy te zostają skontrastowane z ujęciami domów, w których alkohol wyrządza krzywdę najmłodszym. A atmosferę zaczynają budować zawarte w ścieżce dźwiękowej deformacje.

 

Okolice peronów

 

(About Platform Surroundings)

 

Polska / Poland, 1964, 10 min

 

Reżyseria / Directed by: Edward Etler

 

Miniatura filmowa na temat przeglądu i konserwacji wagonów kolejowych. Film łączy nowofalowy sposób filmowania z muzyką Krzysztofa Komedy, która narzuca rytm montażu. Przesłaniem filmu jest zwrócenie uwagi na pracę pracowników kolei i na poszanowanie ich trudu.

 

Kraksa

 

(Crash)

 

Polska / Poland, 1963, 18 min

 

Reżyseria / Directed by: Edward Etler

 

Film z muzyką Krzysztofa Komedy o wydźwięku moralizatorskim. Młoda para udaje się na przejażdżkę. Chłopak (Andrzej Zieliński) z brawurą prowadzi Morrisa Mini Coopera. Na skutek braku rozwagi dochodzi do wypadku. Dziewczyna (Barbara Brylska) trafia do szpitala.

 

Mrówcze szlaki

 

(Ant Trails)

 

Polska / Poland, 1956, 10 min

 

Reżyseria / Directed by: Stanisław Kokesz

 

Ta precyzyjnie sfotografowana opowieść o obyczajach społeczności mrówek wciąż budzi emocje, mimo upływu blisko 70 lat od jej realizacji. Lato w pełni. Wśród drzew, traw i mchów suną bezszelestnie mrówki – czerwone, zbrojne w szabliste szczęki Amazonki (Polyergus rufescens). Ich napady na gniazda łagodniejszych gatunków mrówek przypominają sceny z filmów batalistycznych – tyle że tutaj walka toczy się naprawdę „na śmierć i życie”. Dramatyczność podkreśla muzyka Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza wykonywana przez sekstet Krzysztofa Komedy.

 

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola