21. MDAG | Filmy krótkometrażowe. Blok 3
21. MDAG | Filmy krótkometrażowe. Blok 3

Mogę Cię przytulić?

(Can I Hug You?)

Wielka Brytania, Iran / UK, Iran, 2023, 35 min

Reżyseria / Directed by: Elahe Esmaili

Hossein wychował się w religijnym irańskim mieście Kom. Panują tam bardzo restrykcyjne zasady dotyczące seksualności, które w efekcie powodują, że ten temat wydaje się praktycznie nie istnieć i to nie tylko w odniesieniu do kobiet, ale także dzieci. W takim kontekście traumatyczne doświadczenia z dzieciństwa bohatera sprawiają, że przez lata zbierał w sobie siłę, żeby opowiedzieć rodzicom, co spotkało go, kiedy był mały. Dzięki wsparciu swojej żony Elahe postanawia skonfrontować się z rodzicami i swoją traumą, zdradzając im mroczny sekret. Czy będą gotowi zmierzyć się z tym, co usłyszą?

Grandmamauntsistercat

logo Doc Alliance w katalogu

(Grandmamauntsistercat)

Niderlandy, Polska / The Netherlands, Poland, 2023, 23 min

Reżyseria / Directed by: Zuza Banasińska

Film stworzony z materiałów archiwalnych Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi opowiada historię matriarchalnej rodziny widzianej oczami dziecka, które zmaga się z reprodukcją systemów ideologicznych i ich przedstawień. Pierwotnie powstałe jako narzędzia dydaktyczne i propagandowe w komunistycznej Polsce materiały archiwalne zostają przekształcone w źródło fikcyjnych wspomnień. Słowiańska postać wiedźmy, Baby Jagi, ulega przeobrażeniu w „prehistoryczną boginię z czasów matriarchatu”. Ta transformacja wywołuje wielowarstwowe refleksje na temat reprodukcji oraz tożsamości i prowadzi do konfrontacji z binarnymi podziałami, obracając często seksistowskie i antropocentryczne obrazy w narzędzia oporu wobec zinstytucjonalizowanej przemocy.

Proteza

(Dentures)

Indie / India, 2023, 16 min

Reżyseria / Directed by: Siddharth Potade, Nikhil Lama

Hotelowe pokoje zapełniają się powoli członkami dużej, wielopokoleniowej rodziny. W powietrzu unosi się podniosła atmosfera ważnej rocznicy, jaką są 90. urodziny nestora rodu. Ten jednak, ze względu na swoją demencję, nic sobie nie robi z rozgrywającego się na jego cześć zamieszania. Jego celem jest znalezienie protezy zębów, która gdzieś się zawieruszyła. Jak radzimy sobie w sytuacji, kiedy tracimy powoli kontakt z kimś, kto nas wychował i zawsze był przy naszym boku? W tej słodko-gorzkiej, momentami bardzo zabawnej, opowieści o odchodzeniu oraz rodzinie twórcy poszukują wraz z bohaterem nie tylko zaginionej protezy, ale także miejsca dla niego wśród najbliższych.

Teraz

(At That Very Moment)

Argentyna, Niemcy / Argentina, Germany, 2023, 12 min

Reżyseria / Directed by: Rita Pauls, Federico Luis Tachella

Rozbiegana kamera chwyta skrawki świata małego chłopca, który w chaotyczny sposób rejestruje życie swojej rodziny. Widzimy jego siostrę, tatę, domek na drzewie i starego psa. Wydaje się, że nie czeka na nich żadne niebezpieczeństwo, a cała historia nie będzie niczym więcej, jak tylko ładną pocztówką z malowniczego miejsca. Młody operator-bohater biega, bawi się i skacze po łóżku, a my towarzyszymy mu, podziwiając jego niekończącą się energię. Przychodzi jednak moment, kiedy słowa chłopca, rzucone jak gdyby niby nic, niszczą sielankową atmosferę. Przyznaje zza kamery, że często jest smutny, boi się wielu rzeczy i wątpi w cel życia. Szczery, dziecięcy komentarz na temat rzeczywistości i emocji okazuje się w przeszywający sposób filozoficzny i dojrzały.

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola