20. MDAG | Zła prasa | pokaz filmu ze spotkaniem
Spotkanie. Wolne media?!

Partner: Europejskie Centrum Solidarności – fundator nagrody All About Freedom Festival dla najlepszego filmu o przyczyniającego się do szerokiego zrozumienia wartości solidarności.

Czym jest wolność prasy i jakie ma znaczenie dla zapewnienia demokracji? Czy w dobie mediów elektronicznych, wszechogarniającej automatyzacji, algorytmizacji i sztucznej inteligencji nie jest złudzeniem? Jaką rolę w tym procesie pełnią osoby walczące o rzeczy podstawowe, jak prawo do informacji? Doświadczenie rdzennej społeczności mieszkańców i mieszkanek rezerwatu Muscogee (Creek) Nation w Oklahomie, a także ich walka o wolność jest pretekstem do rozmowy o dostępie do rzetelnej informacji oraz prawdy w kontekście przyszłości mediów.

Gość:
Jan Kreft – prof. dr hab., medioznawca, profesor Politechniki Gdańskiej i Uniwersytetu Jagiellońskiego. Szef Centrum Badań nad Zarządzaniem Algorytmicznym. Dziennikarz ekonomiczny i korespondent zagraniczny, menedżer zarządzający firmami mediów i nowych technologii. Autor kilkunastu książek, w tym: „Władza misjonarzy. Świt i zmierzch świeckiej religii w Dolinie Krzemowej”, „Władza platform. Za fasadą Google, Facebooka i Spotify”, „Władza algorytmów – u źródeł potęgi Google i Facebooka”, "Za fasadą społeczności – zarządzanie nowymi mediami”.

Prowadzący:
Konrad Knoch – dr, historyk, specjalizujący się w tematyce XX wieku, wykłada na Uniwersytecie Gdańskim, kierował pracą zespołu tworzącego wystawę stałą ECS, współkurator wystawy „Stocznia”. Redaktor sekcji tematycznej „Historia mediów i dziennikarstwa” w czasopiśmie „Media Biznes Kultura”. Autor artykułów poruszających problematykę prasy niezależnej i oficjalnej w PRL, biogramów działaczy opozycji, dokumentuje działania podziemnych wydawców.
  • Kliknij żeby włączyć wersję kontrastową
  • A Kliknij żeby przywrócić domyślny rozmiar czcionki
  • A Kliknij żeby zmniejszyć czcionkę
  • A Kliknij żeby powiększyć czcionkę