20. MDAG | Lynch/Oz | pokaz filmu ze spotkaniem
20. MDAG | Lynch/Oz | pokaz filmu ze spotkaniem

Spotkanie. Fascynacja, inspiracja czy obsesja?

Partnerzy: Centrum Filmowe UG im. Andrzeja Wajdy, Gdyńska Szkoła Filmowa

 

Co łączy filmy Davida Lyncha z „Czarnoksiężnikiem z krainy Oz”? Fascynacja, inspiracja czy obsesja? „Nie ma dnia, abym o tej książce nie myślał” – przyznaje reżyser. Film pokazuje, jak bardzo kultowa książka dla dzieci obecna jest w twórczości wyrosłego z kultury amerykańskiej reżysera. Opowiadają o tym wybitni krytycy i filmowcy, w tym John Waters czy Aaron Moorhead. To jednak coś więcej niż tylko niecodzienne spojrzenie na filmowca i jego obsesję – to zapierająca dech w piersiach medytacja nad rolą kina w kształtowaniu naszych marzeń.

 

Gość:

Mirosław Przylipiak – historyk i teoretyk filmu, tłumacz. Stypendysta Fundacji Fulbrighta na Uniwersytecie Harvarda oraz Fundacji Rockefellera. Autor książek: „Kino stylu zerowego. Z zagadnień estetyki filmu fabularnego”, „Kino najnowsze. Poetyka kina dokumentalnego” oraz trylogii „Kino bezpośrednie”. Jest też autorem stu kilkudziesięciu studiów z zakresu historii i teorii kina oraz komunikowania audiowizualnego, a ponadto kilkuset recenzji filmowych. Założyciel Akademickiej Telewizji Edukacyjnej przy Uniwersytecie Gdańskim, autor kilku filmów dokumentalnych, m.in. „Legenda o Janku Wiśniewskim” oraz „Czy było kiedy tylu wspaniałych chłopców i dziewcząt”. Dyrektor Instytutu Badań nad Kulturą (2016-2020), dyrektor Centrum Filmowego, członek Senatu UG, prodziekan Wydziału Filologicznego.

 

Prowadzący:

Jerzy Rados – reżyser, fotograf i producent filmowy. Autor filmów dokumentalnych, wideoklipów, programów telewizyjnych, a także zbiorowych, pozowanych fotografii mieszkańców miast i grup społecznych. Producent wielokrotnie nagradzanych filmów fabularnych i dokumentalnych. Laureat Galiona Gdyńskiego za film „Gdynia. Moje miasto”. Pomysłodawca i realizator Pomorskich Warsztatów Filmowych, współzałożyciel i wicedyrektor Gdyńskiej Szkoły Filmowej, dyrektor Gdyńskiego Centrum Filmowego.

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola