20. MDAG | Konkurs Filmów Krótkometrażowych. Blok 4 (Shorts Competition. Block 4)
20. MDAG | Konkurs Filmów Krótkometrażowych. Blok 4 (Shorts Competition. Block 4)

Kwiaty nizin

(Prairie Flowers)

Meksyk / Mexico, 2022, 19 min

Reżyseria / Directed by: Mariana X. Rivera

Szwaczki z miasta Suljaa w Meksyku tworzą wyjątkową wspólnotę, która ma już dość wszechobecnej przemocy mężczyzn i ich bezkarności. Niedawno zamordowana została kuzynka jednej z nich – Silvia. Postanawiają odprawić rytuał, żeby ją pożegnać i zaczerpnąć sił do dalszego życia od swoich przodkiń. Nie jest to jednak klasyczny film etnograficzny, skupiony na tradycyjnym rzemiośle i stylu życia. To fascynująca, mistyczna momentami opowieść o sile siostrzeństwa, oporze i wytrwałości w dążeniu do zmiany swojej pozycji w społeczeństwie.

In the Amuzgo town of Suljaa, women are backstrap weavers and cotton sowers. In this place, traditional textile knowledge is handed down and possessed by women. But violence against them is an ordinary thing. Yecenia, a young weaver, is mourning because her cousin, Silvia, has been a victim of femicide. She and other weaving women create a collective ritual to honor Silvias life, and the textile legacy all of them have received from their female ancestors.

Silos

(Budapest Silo)

Holandia, Węgry, Portugalia, Belgia / Netherlands, Hungary, Portugal, Belgium, 2022, 24 min

Reżyseria / Directed by: Zsófia Paczolay, Nora Ananyan

József pracuje w olbrzymim młynie, w Budapeszcie już od ponad 30 lat. Chociaż nabawił się choroby płuc od wdychania nieustannie pyłu, nie jest w stanie uwolnić się z tego hipnotycznego mikrokosmosu. Codziennie musi udać się na wyprawę wgłąb 25-metrowego silosa, próbując go wyczyścić, co wydaje się zadaniem niewykonalnym. Atmosfera filmu odpowiada miejscu, o którym opowiada: mroczne fabryczne przestrzenie są tak samo mroczne, co fascynujące. Trudno oderwać wzrok od olbrzymiego oka silosa. „Gdy długo spoglądamy w otchłań, otchłań spogląda również w nas” – pisał Nietzsche.

József has been working at the largest still-operational grain mill in Budapest for over 30 years. During the day, he wanders through the thick coat of dust of the mill, then he descends into the 25-meters-deep silos, undertaking the seemingly hopeless task of cleaning them. József has been suffering from the effects of long-term grain dust on his lungs, yet, he seems unable to escape the mill. An unspoken bond seems to tie them together, during his work he is hanging from his harness, utterly alone, he performs dazzling dance-like movements in the depths of the silo.

Kosmiczna ekspedycja na zakupy

(Blush – An Extraordinary Voyage)

Finlandia / Finland, 2022, 15 min

Reżyseria / Directed by: Iiti Yli-Harja

Zanim 18-letni Fatu wsiądzie do samolotu do Kosowa, żeby wyruszyć w podróż do swojej rodziny, wybiera się z przyjaciółką do supermarketu w Finlandii, gdzie na co dzień mieszka. To nie jest jednak zwykła wycieczka na zakupy. W tej szalonej, pełnej humoru animacji pierwsze publiczne pokazanie się bohatera w pełnym, pięknym make-upie, o czym od dawna marzył, staje się wyprawą w kosmos. Co czuje osoba LGBTQ+, która decyduje się zamanifestować swoją tożsamość w sposób, który może spowodować konieczność konfrontacji? Czy jego rodzina, wywodząca się z bardzo tradycyjnej, konserwatywnej kosowskiej społeczności, będzie w stanie go zaakceptować? Chociaż wiąże się z tym ogromny lęk i jest to skok na głęboką wodę, dzięki wsparciu płynącemu ze strony przyjaciółki, Fatu jest gotowy zaprezentować się światu na swoich warunkach.

A marvellously wild stop motion animadoc trip to unknown worlds, in which 18-year-old astronaut Fatu sets himself a challenge that’s as nerve-racking to him as a lunar expedition. He wants to go shopping at the supermarket – for the first time as he sees himself: in full glam make-up. How will his family with their Kosovar roots react to these new coordinates? Will his self-perception and the others’ perception clash? Set course for star date LGBTQAI+.

Garstka ziemi

(Handful of Dirt)

Polska / Poland, 2023, 13 min

Reżyseria / Directed by: Izabela Zubrycka

Halina jest jedną z ostatnich ludowych śpiewaczek na Podlasiu specjalizujących się w pieśniach żałobnych. Z kolei jej syn Andrzej jest grabarzem. Towarzyszyli tysiącom osób w ich ostatniej drodze. On kopał groby, ona śpiewała. W ich codzienności śmierć przenika się z życiem. Przyzwyczaili się już do nieustannego towarzystwa duchów, a rzeczywistość miesza się w ich domu ze snem. Tylko pogrzebowy lament jest w stanie przerwać ciszę.

Is there a way to envision oneʼs funeral? Halina is one of the last funeral singers in Podlasie. Her son Andrzej is a gravedigger. Thousands of people have crossed to the other side accompanied by them. He dug, she sang. Throughout their existence, life collided with death. Normalcy with spirits. Reality with dreaming. Funeral lament breaks the silence.

Mały chłopiec

(Little Boy)

Polska, Francja / Poland, France, 2023, 17 min

Reżyseria / Directed by: Sophie Horry

Film jest francusko-polską koprodukcją wyreżyserowaną przez Sophie Horry, która w  naturalistyczny sposób odsłania intymność własnej rodziny. Chory na rzadką chorobę, która uniemożliwia mu normalne jedzenie i picie, brat Sophie staje się bohaterem jej dociekliwej obserwacji, dopóki trudności w tworzeniu filmu nie zmuszą reżyserki do zbadania głębszych problemów istniejących w jej rodzinie.

Sophie Horry declutters the intimacy of her family, whose life is now centered around the rare, incurable sickness of Pierre, Sophie’s older sibling. While documenting her family’s daily life and her brother’s sickness, the young woman deals with her own emotions

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola