19. MDAG: Wymyślić świat na nowo | Going Circular | film ze spotkaniem
19. MDAG: Wymyślić świat na nowo | Going Circular | film ze spotkaniem

Myśl i działaj cyrkularnie. Spotkanie po filmie

Film odkrywa sekrety innowacyjnej koncepcji zmiany świata zwanej cyrkularnością. Chodzi o innowacyjny, zamknięty obieg gospodarczy, który eliminuje odpady i oszczędza zasoby planety. Poznajemy historię czterech wizjonerów: 102-letniego legendarnego wynalazcę dr. Jamesa Lovelocka, bioniczną inżynierkę Janine Benyus, projektanta Arthura Huanga i finansistę Johna Fullertona, których niezwykłe doświadczenia zmieniły sposób myślenia o przyszłości ludzkości. Każdy z nich nawołuje do fundamentalnej redefinicji współczesnej idei żywności, miast, systemu finansowego i przemysłu modowego. Postulują system oparty na uniwersalnych zasadach natury, ponownym wykorzystywaniu wszystkiego i ograniczaniu marnowania dostępnych zasobów. Jednak ten model gospodarki o obiegu zamkniętym, od dawna broniony przez liderów akademickich i instytucjonalnych, rodzi także wiele pytań i wyzwań. Jeśli cyrkularność może pomóc w stworzeniu lepszej przyszłości, dlaczego tak mało o niej słyszymy? Co musiałoby się wydarzyć na różnych poziomach: międzynarodowej polityki, biznesu oraz społecznych działań, aby ten system przyniósł ekologiczne i ekonomiczne korzyści? Gdzie leży odpowiedzialność za tę zmianę i jak możemy zachęcić do niej polityków? I wreszcie – czy i jak ludzie ze wszystkich środowisk mogą przyczynić się do przyspieszenia zmian? Film jest dziełem producentów oscarowego hitu „Czego nauczyła mnie ośmiornica”.

„Going Circular” dares to imagine a future where humankind not only survives, but flourishes, by rethinking global paradigms and respecting the limits of our planetary resources. Meet four groundbreaking thinkers: the legendary 102-year-old inventor dr James Lovelock, bionic engineer Janine Benyus, designer Arthura Huanga and former Wall Street finansist John Fullerton. They navigate environmental, economic and social crises of the modern age. They each discover that the solutions for creating a circular economy and planet have already been perfected in nature itself.

 

Goście:

Henryk Stawicki  – pomaga firmom tworzyć strategie produktów i usług w oparciu o design, a w szczególności zrównoważone projektowanie. Współprowadzi Change Pilots, firmę doradztwa wzorniczego wyróżnioną jako „Dostawcy pozytywnej zmiany w biznesie” w raporcie Startupy Pozytywnego Wpływu. W zespole dostarcza multikulturową perspektywę dzięki wieloletniej praktyce m.in. w Nowym Jorku, Londynie i Łodzi. Jest partnerem w szwedzkiej firmie konsultingowej Next Agents, członkiem think tanków Service Design Polska, oraz circulardesign.pl, a także dyrektorem programowym Design talks Business Summit od 7 lat. Wykłada Zarządzanie Wzornictwem w School of Form. Jest też nauczycielem jogi i biegaczem długodystansowym.

 

Ewa Chudecka – kierowniczka PPNT Gdynia, Centrum Designu i festiwalu Gdynia Design Days. Z wykształcenia historyczka sztuki i projektantka wnętrz, ukończyła również studia podyplomowe z Zarządzania Innowacjami.To właśnie różnorodne wykształcenie dało jej kompetencje do holistycznego patrzenia na projekty, które realizuje oraz myślenia strategicznego. Współpracuje z projektantami, biznesem i organizacjami, z którymi realizuje projekty m.in. na temat zrównoważonego projektowania oraz projektowania inkluzywnego. Działa w takich organizacjach jak World Design Weeks, BEDA, New European Bauhaus, EIDD Design for All Europe.

 

Prowadząca:

Małgorzata Muraszko – dziennikarka i redaktorka „Gazety Wyborczej”. Specjalizuje się w tematyce kulturalnej, szczególnie bliskie są jej muzyka, literatura, film i sztuki wizualne

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola