Wydarzenia
Zmarł Wojciech Fangor. Jego „Obrazy telewizyjne” w Galerii GCF. WYSTAWA
Zmarł Wojciech Fangor. Jego „Obrazy telewizyjne” w Galerii GCF. WYSTAWA

Dzieła z prywatnej kolekcji Artysty.

Osiem obrazów Wojciecha Fangora (1922-2015), z powstającego w latach 70. i 80. ubiegłego stulecia cyklu inspirowanego medium telewizyjnym, można zobaczyć w Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego. Prace te prezentowane są publicznie niezwykle rzadko i należą do prywatnych kolekcji Artysty oraz jego marszanda, Stefana Szydłowskiego.

Wojciech Fangor, urodzony w 1922 roku w Warszawie, to dziś jeden z najważniejszych współczesnych polskich artystów. Jest malarzem, grafikiem, plakacistą i rzeźbiarzem. Autorem projektów architektoniczno-urbanistycznych i scenografii. Podczas wojny studiował prywatnie u Tadeusza Pruszkowskiego i Felicjana Szczęsnego Kowarskiego, a w 1946 roku otrzymał zaocznie dyplom w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 1961 roku wyjechał z Polski, a od 1966 roku mieszkał w Stanach Zjednoczonych.

W 1970 roku jako jedyny jak dotychczas polski artysta miał indywidualną wystawę w nowojorskim Muzeum Solomona Guggenheima. Do Polski wrócił w 1999 roku. Obecnie n a rynku sztuki prace Wojciecha Fangora osiągają najwyższe ceny spośród polskich twórców i stanowią doskonałą lokatę kapitału.

Wystawa w Gdyńskim Centrum Filmowym jest częścią szerszej, trójmiejskiej prezentacji twórczości Wojciecha Fangora. W tym samym czasie prace Artysty można oglądać również w Sopocie, w Zatoce Sztuki (plakaty) i Państwowej Galerii Sztuki (cyklu „Heweliusz”), a także w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Podczas inauguracji roku akademickiego 2015/2016, 6 października, Wojciechowi Fangorowi przyznano tytuł doktora honoris causa gdańskiej ASP.

Projekt wystawy powstał w ramach poszerzania współpracy kwartalnika artystycznego „Bliza” i Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Najnowszy, 24. numer wydawnictwa publikuje wkładkę z telewizyjnymi i filmowymi dziełami Wojciecha Fangora, pełniąc tym samym funkcję katalogu wystawy. 

– – – 

Wojciech Fangor zmarł w Warszawie 25 października 2015 roku.

– – –

Wystawa w Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego: 6 października – 14 listopada 2015 roku.

Obok: Wojciech Fangor, „Supermarket Comercial”

Portret Wojciecha Fangora, fot. Arkadiusz Sylwestrowicz
Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola