Wydarzenia
Wystawa w Galerii GCF. MIROSŁAW PAWŁOWSKI
Wystawa w Galerii GCF. MIROSŁAW PAWŁOWSKI

Kamuflaż.

Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza na wystawę grafiki Mirosława Pawłowskiego, towarzyszącą 6. Międzynarodowemu Triennale Grafiki Cyfrowej – Gdynia 2019. Wernisaż odędzie się we wtorek, 1 pażdziernika 2019 roku, godzina 18.00. Wstęp wolny.KAMUFLAŻ Mirosława Pawłowskiego
mnoży interpretacje, oscylując wokół zagadnienia człowieka „portretowanego” według niejednorodnego, zmieniającego się klucza konwencji. Często to właśnie sam proces zawiera w sobie paradoks wyrażony w przedstawieniu – prawdę ambiwalencji, relatywizowanej poprzez płynne definicje podmiotu i przedmiotu, z całym spectrum wynikających z tego faktu konsekwencji.

Artysta metaforyzuje fenomen percepcji, budując wokół „wizerunku” wielowarstwowe znaczenia, które za każdym razem stają się subiektywnym komentarzem współczesności. Analizując kondycję człowieka wpisanego w dwa światy: subiektywny i obiektywny, doskonalącego się w przekraczaniu ich granic, przywdziewającego różnego typu maski – Pawłowski kreuje bohaterów swoich grafik.

Wykorzystując programy komputerowe, generuje cyfrowo figurę „człowieka uniwersalnego”, a sztuczne, cyborgowe postaci stają się potencjalnym wizerunkiem każdego z nas. Multiplikując je, zasłaniając im twarz lub oczy artysta tworzy specyficzny rodzaj maski. Tym samym rozpoczyna dyskurs na temat potencjalności znaczeń, potencjalności samego obrazu. Pawłowski stawia pytania i w ten sposób prowadzi dialog z odbiorcą, pozostawiając mu szeroki obszar subiektywnej interpretacji.

Mirosław Pawłowski

Urodzony w 1957 roku. W latach 1976–1981 studiował w PWSSP w Poznaniu – dyplom z wyróżnieniem w 1981. Jest profesorem zw. Uniwersytetu Rzeszowskiego i Akademii Sztuki w Szczecinie, gdzie prowadzi Pracownię Grafiki – Serigrafia. Od 2001 profesor tytularny.

W latach 1983–2019 miał 74 wystawy indywidualne grafiki oraz brał udział w 428 prezentacjach zbiorowych w kraju i na świecie. Wielokrotnie nagradzany, m.in.: Międzynarodowe Biennale Grafiki w Krakowie — nagroda regulaminowa SBWA (1986); Międzynarodowe Biennale „Wobec Wartości”, Katowice — nagroda Komitetu Kultury Niezależnej (1990); Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie — nagroda regulaminowa (2006); Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie — nagroda fundowana Rektora ASP w Warszawie (2012); II nagroda w 2nd Contemporary Engraving Biennale, Iaşi, Rumunia.

Kurator Biennale Grafiki Studenckiej w Poznaniu 1999–2017; juror Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie — 2009; kurator Międzynarodowego Triennale Grafiki Kolor w Grafice — Toruń 2003–2018; członek Komitetu Organizacyjnego i juror Triennale Grafiki Polskiej w Katowicach 2006–2018 oraz Międzynarodowego Biennale/Triennale Grafiki Cyfrowej w Gdyni 2008–2019.

Kurator wystawy: Aneta Fittkau
Organizacja: Magda Wosztyl

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola