Wydarzenia
Wystawa w Galerii GCF. MALARSTWO Aleksandy Jadczuk
Wystawa w Galerii GCF. MALARSTWO Aleksandy Jadczuk

Geometryczne kompozycje i pejzażowe odniesienia

Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza na wystawę malarstwa gdańskiej artystki, Aleksandy Jadczuk. Jej prace można oglądać w Galerii GCF od 10 do 30 maja 2021 roku. Wernisaż w środę, 12 maja, o godzinie 18.00.

 

Zgodnie z wytycznymi rządu związanymi z pandemią, w galerii sztuki obowiązuje limit osób przebywających jednocześnie w pomieszczeniu: jedna osoba na 15 metrów kwadratowych.

 

Aleksandra Jadczuk o swojej twórczości:

 

Istotą mojego malarstwa i przyjętej metody twórczej jest konstruowanie abstrakcyjnych kompozycji dalekich od oczywistych interpretacji. W poszukiwaniach obrazu wolnego pomaga idea zmienności, która podlega ciągłym transformacjom w spontanicznym procesie improwizacji malarskiej.

 

Tworzenie poszczególnych kompozycji rozpoczynam od przygotowania, różnorodnych pod względem formatu pojedynczych modułów. Konstruowanie kompozycji z takich właśnie obiektów można nazwać świadomą improwizacją, wyłanianiem z chaosu i mnogości.

 

Niemal każdą z otwartych kompozycji i jej składowych elementów wypełniam regularnymi formami. Język geometrii staram się wykorzystać w poszukiwaniu zarówno przestrzeni wewnątrz pojedynczego obrazu, jak i uzyskać przestrzenną spójność wszystkich układów i kompozycji. Dzięki zastosowaniu tych form najpełniej mogę oddać skomplikowaną grę i powstające pomiędzy nimi pola napięć.

 

Część abstrakcyjnych kompozycji zaprezentowanych na wystawie to reminiscencje pejzażu.

 

Aleksandra Jadczuk

 

Artystka urodziła się w 1974 roku w Gdańsku. Ukończyła Wydział Malarstwa i Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W 2001 roku obroniła dyplom z malarstwa w pracowni profesora Macieja Świeszewskiego, aneks w Pracowni Malarstwa Ściennego profesora Andrzeja Dyakowskiego. Stopień Doktora Sztuki w dziedzinie Pięknych uzyskała w 2012 roku, doktora habilitowanego w 2019 roku.

 

Pracuje u boku profesora Józefa Czerniawskiego w I Pracowni Kształcenia Podstaw Rysunku i Malarstwa. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem oraz fotografią. Jest autorką 40 wystaw indywidualnych oraz uczestniczyła w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą.

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola