Wydarzenia
Wystawa Joanny Jadczak-Wodzinowskiej
Wystawa Joanny Jadczak-Wodzinowskiej

Trzy cykle artystyczne.

Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza na wystawę prac Joanny Jadczak-Wodzinowskiej: malarskich wykonanych w technikach: olej i pastel oraz rzeźb z gliny, wypalanych w większości japońską techniką raku albo w wypałach dymnych, z dodatkiem elementów metalowych. Wernisaż w Galerii GCF: w poniedziałek, 27 lipca 2020 roku, o godzinie 18.00.

Wystawa zawiera prace pochodzące z trzech cyklów realizowanych przez Artystkę. 

Pierwszy cykl to MECHANIMALIA, którego zamysłem jest malarskie i rzeźbiarskie połączenie wizerunków zwierząt z konceptem mechanizmów/mechanizmów zegarowych. Połączenie to ma zwrócić uwagę na wyjątkowość, niezwykłość funkcjonowania zwierząt w ich wymiarze biologicznym i jednoczesną kruchość ich istnienia. 

Ma służyć namysłowi nad czasem danym każdej istocie, a także nad moralnym wymiarem oddziaływania człowieka na świat zwierząt; z jednej strony konsumpcyjnego, zmechanizowanego podejścia do realizacji własnych potrzeb, ignorującego potrzeby środowiska naturalnego i przyczyniającego się do jego uśmiercania i degradacji, z drugiej uświadomionego stosowania nowoczesnych technologii w celu przedłużania życia, ratowania zagrożonych jednostek, gatunków i habitatów.

Drugi cykl to METAMORFOZY – hybrydy, postacie łączące elementy ludzkie z elementami świata przyrody. Funkcjonując na pograniczu świata realnego i fantastycznego wskazują na wzajemne relacje człowieka i natury, obecny w mitach i podaniach związek, oparty na zmaganiach z pierwotnymi lękami i poszukiwaniem sposobów na ich poskramianie.

Cykl trzeci PRZEMIJANIE KULTUR koncentruje się na człowieku wyrastającym z właściwej sobie kultury, która zmienia go i kształtuje. Ona sama także podlega transformacjom, wynikającym z kontaktów z innymi kulturami, które obecnie postępując błyskawicznie przez niezwykle szybki przepływ informacji i wytworów, przyczyniają się do zanikania tradycji, zwyczajów i odrębności.


Joanna Jadczak-Wodzinowska – mgr pedagogiki specjalnej, dr językoznawstwa, absolwentka Gdańskiej Szkoły Artystycznej, w styczniu 2017 przyjęta do Związku Polskich Artystów Plastyków. Zajmuje się ceramiką, malarstwem i grafiką. Związana z Gdańską Grupą Ceramiczną Nie/wypaleni.

Sześć wystaw indywidualnych, liczne wystawy zbiorowe – w Galerii Gdańskiej Szkoły Artystycznej, w galerii „Warzywniak” i „Nowy Warzywniak” w Gdańsku Oliwie (2015,2020), w WL-4 Art Space w Gdańsku (2017, 2019), w Dworku Sierakowskich w Sopocie (2015, 2017, 2019), w Bibliotece Gdańskiej Polskiej Akademii Nauk (2016), w Pałacu Opatów-Muzeum Sztuki Współczesnej w Gdańsku Oliwie (2017), w Bułgarskim Instytucie Kultury w Warszawie (2018), w Galerii Miejskiej im. Petka Zadgorskiego w Burgas, Bułgaria (2018), w galerii Gdańskiego Okręgu ZPAP (2018/2019/2020), w Galerii Officyna w Warszawie (2020).

Oficjalny profil na Facebooku: TUTAJWystawę można oglądać w Galerii GCF do 16 sierpnia 2020. 


Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola