Wydarzenia
Ptaki w mieście. Wystawa
Ptaki w mieście. Wystawa

Nie tylko mewy! Miejskie gdyńskie ptaki w akwareli.

Zapraszamy na wernisaż wystawy akwareli Andrzeja Rabiegi pt. „Ptaki w mieście”, w poniedziałek, 6 lipca 2020 roku, o godzinie 19.30, w Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego. Prace gdańskiego artysty można tu oglądać do 26 lipca.

Ptaki przywodzą na myśl przeróżne skojarzenia. Wiele gatunków ma na stałe przypisane cechy ludzkie i kojarzą się nam z konkretnymi sytuacjami. Wiemy, że sowa jest mądra, sójka nie może się wybrać za morze, słowik jest ikoną pięknego śpiewu, a kukułka wywróży szybki ślub. Cechą wspólną wszystkich ptaków jest ich wolność – wolny jak ptak, mówimy. I uwielbiamy patrzeć jak ptaki rozkładają skrzydła.

Właśnie wolność ptaków stała się główną inspiracją dla Andrzeja Rabiegi by zacząć je obserwować, a potem malować. Mówi o sobie, że od zawsze był miłośnikiem przyrody i planował, że na emeryturze przeniesie się za miasto aby oddać się malowaniu ale zbieg okoliczności sprawił, że malować zaczął dużo wcześniej. Świąteczny prezent od żony w postaci farb wodnych, śniadanie przy oknie z widokiem na karmnik dla ptaków w ogrodzie, poczucie wolności twórczej i…

Przez niemal cały lipiec w przestrzeni galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego możemy podziwiać wyjątkową wystawę. Cykl akwarel przedstawiających ptaki jest dziełem gdańskiego artysty Andrzeja Rabiegi, który w niezwykły sposób prezentuje piękno ptaków oraz możliwości farb akwarelowych. Emocje towarzyszące obserwacji ptaków w naturze zostały w tych pracach zaklęte w kolor, detal i formę oraz przestawione w charakterystyczny sposób, który sprawia, że zachwyt nad przyrodą nabiera nowego wymiaru.

A z czym kojarzy się Sroka? Z inteligencją, zamiłowaniem do błyskotek, Miastem. Sroka z plakatu wystawy jest bardzo elegancka i zachwyca pięknymi barwami. Na wystawie zaprezentowano jeszcze około 30 innych ptaków, a każdy z nich uskrzydla naszą wyobraźnię.

Andrzej Rabiega – malarz akwarelista, artysta grafik, fotograf. Urodził się w Gdańsku w 1967 roku. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i członkiem Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich. Uczestnik wielu plenerów artystycznych i wystaw, w tym zagranicznych. Ceniony zwłaszcza przez wydawców branży przyrodniczej za niezwykły sposób przedstawiania ptaków.

Współpracował niemal ze wszystkimi stowarzyszeniami i organizacjami ochrony dzikiej przyrody, m. in.: Jestem na pTAK, Fundacja Akcja Bałtycka, Salamandra, Lasy Państwowe, Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, Grupa Badawcza Ptaków Wodnych KULING.

Wystawa Ptaki w mieście jest częścią prowadzonej przez Miasto Gdynia od ponad 20 lat edukacji o ptakach pt. Zapraszamy ptaki do Gdyni. Tym razem zapraszamy do Gdyni ptaki Andrzeja Rabiegi!

Honorowy Patronat nad wystawą objął Prezydent Miasta Gdyni Wojciech Szczurek.

WERNISAŻ: poniedziałek 6 lipca 2020 r. godz. 19.30

CZAS TRWANIA WYSTAWY: 6 – 26 lipca 2020 r.

Galeria Gdyńskie Centrum Filmowe

thumbnail_mewa.jpg

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola