Wydarzenia
Przemek Dyakowski. Wystawa
Przemek Dyakowski. Wystawa

Legendarny muzyk w obiektywie wybitnego fotografika.

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek zaprasza na wystawę zdjęć Andrzeja Świetlika pt. „Dyakowski – fotografia – Świetlik”. Wernisaż odbędzie się we wtorek 19 marca o godzinie 18. w Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego. Wstęp jest wolny.

Zdjęcia, które zobaczymy zostały wykonane z myślą o książce „Sax Club Pana Dyakowskiego” autorstwa Kamila Wicika, napisanej przy współpracy Mariusza Nowaczyńskiego. Będą to jednak fotografie, które w większości nie trafiły na karty publikacji. Książka ukazała się 15 listopada 2018 roku nakładem wydawnictwa Kosycarz Foto Press.

Andrzej Świetlik to jeden z najwybitniejszych polskich fotografików. Jest współtwórcą grupy artystycznej Łódź Kaliska, w której pracuje nieprzerwanie do dzisiaj od 40 lat. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Wykłada fotografię w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej w Warszawie, na kierunku grafika. W swoim niezwykle bogatym dorobku artystycznym ma na koncie współpracę z wieloma uznanymi przedstawicielami muzyki, teatru i polityki. Fotografował m.in. Korę, Zbigniewa Brzezińskiego, Ryszarda Kapuścińskiego, Grzegorza Ciechowskiego i zespół Republika, Bogusława Lindę, Wojciecha Smarzowskiego, Mariana Opanię oraz wielu innych.

Andrzej Świetlik o fotografowaniu Przemka: 

Praca z Przemkiem Dyakowskim znaczy: być z Przemkiem Dyakowskim. A fotografowanie? To dzieje się przy okazji, mimochodem, w przerwach na oddech między kolejnymi sekwencjami bycia, czyli w przerwach na głęboki wdech i długi wydech, co u saksofonisty nie powinno dziwić. Tak nam zeszło kilka dni, które z nazwy były dniami zdjęciowymi. Mogłoby ich być nawet więcej, bo to jedne z ciekawszych chwil, które zdarzyły mi się dzięki fotografii w minionych dwóch latach. Usłyszałem niektóre historie Przemka wprost od niego, często okraszone komentarzami, które nie mogły pojawić się w książce, w świetnej książce. Tymi i wieloma innymi historiami można by było hojnie obdzielić życiorysy kilku osób. Tylko po co, skoro jest taka jedna postać, jak Przemek Dyakowski? Bo on to KTOŚ, a jednocześnie normalny Przemek, super gość, zarówno kiedy gra solo, w zespole muzycznym, jak i w duecie fotograficznym. Taka to z nim praca.

Wystawę „Dyakowski – fotografia – Świetlik” będzie można oglądać Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego do 13 kwietnia.

Organizator: Miasto Gdynia
Partnerzy: Gdyńskie Centrum Filmowe, Kosycarz Foto Press
Patronat medialny: Radio GdańskAndrzej Świetlik_Fot.Polka Dźwigała.jpg
fot. Andrzeja Świetlika: Polka Dźwigała
 

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola