Wydarzenia
PATYKI | WYSTAWA
PATYKI | WYSTAWA

PATYKI | Wystawa prac Maliny Tomaszewskiej 

 

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy w piątek 28 lipca o godz. 19:00 do Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego!

 

„Patyki” to cykl prac wykonanych tuszem na papierze. Pomysł, aby kontynuować studia nad obiektami przypadkowo wybranymi podczas podróży i spacerów, narodził się w 2018 roku podczas wakacji nad jeziorem. Naiwność miesza się z wagą procesu twórczego. Konceptualna powtarzalność motywu, ograniczenie środków wyrazu ma określić ramy projektu. Barwa jest w pracach ograniczona do gamy szarości i jej temperatur, a studiowany patyk jest wyjęty, wycięty z otoczenia, co nadaje mu rangę obiektu magicznego. Coś co mogłoby być ćwiczeniem początkującego rysownika stało się pokorną medytacją nad skrawkiem natury, pewnego rodzaju hołdem dla niej. Realizm, który oszukuje oko miesza się z przypadkowością rozlania tuszu, niedoskonałością, błędem. Proces uwzględnia powtarzalność motywu, jak w martwych naturach holenderskich, wyłania się próba zatrzymana tego co ulotne. Zapanowanie nad czasem, katalogowanie, zachwyt nad tym co dzikie, pełne utajonej energii, ma zapewnić bezpieczeństwo kolekcjonowania, które staje się częścią codzienności. Prace są numerowane i podpisane. Proces powstawania jest otwarty.

 

Malina Tomaszewska — ur. 1979, ukończyła studia na ASP Gdańsk – malarstwo; Ecole des Beaux – Arts, Rennes, Francja; UG – filozofia. Mieszka i pracuje w Gdyni.

 

Więcej o projekcie:

 

 

„Gałęzie Tomaszewskiej przywodzą na myśl wysuszone przez słońce kości. Zawarte w minimalistycznej formie budzą skojarzenia Kubrickowskie: drzewo zmienia się w ciało, żeby odfrunąć jako rakieta kosmiczna.” ~ Artur Szalsza

 

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola