Wydarzenia
Obrazy winylowe
Obrazy winylowe

Pomiędzy muzyką a sztukami wizualnymi.

Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza na wystawę winylowych portretów gwiazd muzycznych, wykonanych autorską metodą Agi Krysiuk. Jej prace można oglądać w Galerii GCF od 4 do 9 kwietnia 2017 roku. Spotkanie z Artystką odbędzie się w sobotę, 8 kwietnia, o godzinie 15.00. 

Aga Krysiuk od 2012 roku jako jedyny twórca w Polsce ręcznie wykonuje obrazy i rzeźby ze starych płyt winylowych. Tworzy je samodzielnie opracowaną techniką rękodzieła. To doskonały przykład kreatywnego podejścia do upcyklingu, nadającego nowe życie przedmiotom, które straciły swoją pierwotną funkcję. Płyty, których nie można już słuchać, cieszą oko.

Biało-czarne portrety wykonane z płyt winylowych stanowią swego rodzaju pomost między światem muzyki a przestrzenią sztuk wizualnych. Z materiału, z którego niegdyś wydobywały się dźwięki, powstał obraz. Nastąpiło przeniesienie oddziaływań zmysłowych, ze słuchu na wzrok, a przy tym kreatywnie wykorzystano to, co skazane było na zniszczenie.

Na wystawie w Gdyńskim Centrum Filmowym zaprezentowanych zostanie część obrazów specjalnie przygotowanych na 36. Rawa Blues Festival, portrety największych osobowości polskiego i światowego bluesa, prekursorów tego gatunku, muzyków zainspirowanych i żyjących bluesem – między innymi Ryszarda Riedela, Tadeusza Nalepy, Koko Taylora, Luthera Allisona, Keb’ Mo’ czy Buddy Guy’a.

Wystawę poszerzono o winylowe portrety największych sław świata muzyki: Davida Bowie, Franka Zappy, Jima Morrisona, Nicka Cave’e, Micka Jaggera i innych.

Aga Krysiuk prezentowała swoje prace między innymi na Międzynarodowym Festiwalu Wielu Kultur i Narodów „Z Wiejskiego Podwórza”, XIII Spotkaniach z Naturą i Sztuką „Uroczysko 2013” w Supraślu, Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym „Jazz Bez”, a także na krajowych targach designu – tj. warszawskich „Wzorach”, wrocławskich „Konturach” czy gdańskich targach muzycznych „Protokultura”.

Swoje winylowe obrazy i rzeźby często przeznacza na cele charytatywne, współpracuje z Fundacją „Dar Serca”. Jej portret Czesława Niemena był nagrodą Grand Prix Konkursu Wokalnego „Niemenomania 2015”.

W 2015 roku wystawą swoich prac zapowiadała wydarzenia bluesowe w Białostockim Ośrodku Kultury: Zaduszki Bluesowe oraz XXXI Jesień z Bluesem. W 2016 wystawa winylowych portretów gościła na 36 Rawa Blues Festival w katowickim Spodku.

Mick Jagger.jpg

The Rolling Stones.jpg
Jimi Hendrix.jpg   
Nina Simone.jpg
Aga Krysiuk.jpg
Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola