Wydarzenia
METRO BY IGNACY50 – REAKTYWACJA | WYSTAWA
METRO BY IGNACY50 – REAKTYWACJA | WYSTAWA

Metro by Ignacy50 – reaktywacja | wystawa fotografii 

„Metro by Ignacy50 – reaktywacja” to już nieco stara historia. Ale nigdy nie dotyczyła rzeczy bardzo aktualnych w trakcie jej powstawania, zatem stała nieco ponadczasowa.

Zdjęcia powstawały przez 9 lat, a premiera mojej opowieści o podziemnym świecie metra odbyła się w 2015 roku.

Podziemna kolej jako nieco odrębna część tkanki miasta fascynowało mnie od pierwszego z nim kontaktu osobiście. Był to rok 1997.

To miejsce które wpuszcza i wypuszcza z siebie, jakby oddychało zamiast powietrzem, pasażerami.

Wypuszcza nie wszystkich jak chcą statystyki. Na wieść o tym, że codziennie w nowojorskim metrze nie można się doliczyć kilkunastu pasażerów, pewien południowoamerykański pisarz miał powiedzieć : „ścierają się, po prostu”.

Pierwsze zdjęcia powstawały z chęci zapisania tego co zobaczyłem, dopiero po jakimś czasie w głowie zaczęła układać się historia o komunikacyjnej sieci.

***

Ignacy50 – Fotografuję … no właśnie. Gdyby liczyć od skończenia szkoły byłoby bardzo imponująco. Ale miałem bardzo długą przerwę. Wróciłem do poważnego i świadomego fotografowania 14 lat temu – na swoją „pięćdziesiątkę” – dlatego Ignacy50.

Zazwyczaj fotografuję przy okazji. Tak nieco podczas przechodzenia obok. Choć z czasem przybywa tematów wcześniej zamierzonych – narty, żagle, konie, zdjęcia z balonu.

Nie noszę aparatu zawsze i wszędzie – bywa, że tego żałuję.

Sporo wystawiam – moim „konikiem” jest istnienie zdjęć w tkance miasta – pierwsza po przerwie prezentacja odbyła się na wynajętych słupach ogłoszeniowych w Bielsku Białej. Potem było oklejenie obudowy wodospadu w akcji „Fotospad-wodospad” czy wielkoformatowe fotografie na betonowym obrzeżu rzeki – wystawa towarzysząca FotoArtFestival 2021 w Bielsku Białej.

Wystawy indywidualne

  • Galeria Teatru KOREZ – Katowice – 5 wystaw
  • Galeria Uległa – Warszawa – 3 prezentacje
  • Galeria Korytarz – Jelenia Góra

Dodatkowo

  • Wojnowski Festiwal Fotografii – dwukrotny udział
  • Drugie Płockie Dni Fotografii

Wystawa w Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego otworzy się w sobotę 20 maja. Wernisaż zaplanowany jest na godz. 17:00. Zapraszamy!

Galeria czynna jest w poniedziałki w godz. 14-18 oraz od wtorku do soboty w godz. 11-18.

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola