Wydarzenia
Kaczmarski. Wystawa i film
Kaczmarski. Wystawa i film

Wspomnienie Barda Solidarności.

Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza na pokaz filmu „Jacek Kaczmarski o niepodległości” w sobotę, 15 czerwca, o godzinie 12.00. Przed seansem w ramach wydarzenia pod hasłem KACZMARSKI ENCORE FESTIVAL otwarta zostanie wystawa obrazów Anny Trojanowskiej-Kaczmarskiej i Janusza Kaczmarskiego w Galerii GCF. Wstęp wolny.

Chciałbym żyć w państwie, w którym każdy z ludzi z osobna jest niepodległy, czyli w jakiś sposób wewnętrznie wolny; żeby człowiek wiedział, że w miejscu gdzie mieszka, jest u siebie.

Jacek Kaczmarski

„Jacek Kaczmarski o niepodległości” to pouczający, bogaty treściowo materiał z 1993 roku, w którym poeta, pieśniarz i bard Solidarności w fascynujący sposób opowiada o możliwościach, jakie otwiera przed narodami wolność, ale jednocześnie o meandrach i zagrożeniach związanych z korzystaniem z dobrodziejstwa samostanowienia. O tym, że wolność należy pielęgnować, bo żadna społeczność nie otrzymuje jej raz na zawsze.

Kaczmarski postuluje edukację, ponieważ tam, gdzie nie ma myślenia, wolność umiera. Całość ilustrowana jest kilkoma utworami odnoszącymi się do wątków, które autor porusza w filmie.

Film zrealizowany przez TVP, 1993. Czas trwania: 30 minut.

Organizatorami Kaczmarski Encore Festivalu są Gdyńskie Centrum Kultury i Fundacja im. Jacka Kaczmarskiego. 

Więcej o programie wydarzenia TUTAJ

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola