Wydarzenia
GRY DZIECIĘCE. Malarstwo Anny Waligórskiej w Galerii GCF
GRY DZIECIĘCE. Malarstwo Anny Waligórskiej w Galerii GCF

W obronie unikalnego przedmiotu.

– Lalko Barbie, klocku Duplo, pamperku i żołnierzyku, misiu, samolociku i szklana kuleczko! – oddaję wam głos. Niech w moim imieniu wypowie się nakręcany samochodzik. Panowie i Panie, przed Państwem gry dziecięce” – tak swoją wystawę zapowiada artystka, Anna Waligórska, której bajkowo kolorowe malarstwo będzie można podziwiać w Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego. Wernisaż wystawy „Gry dziecięce” odbędzie się w piątek , 25 stycznia 2019 roku, o godzinie 18.00. Wstęp wolny.

Beztroski tytuł wystawy to jedynie pozór. Przynosi ona bowiem poważną diagnozę współczesności.

Grozę budzi natłok wszechobejmujących mnie rzeczy. Jest ich tyle, że przestaję je widzieć. Zlewają się w bezkształtną masę, zasłaniają swoją pojedynczość. Nadprodukcja towarów, nachalna podaż i monstrualny popyt zdegradowały w moich oczach przedmiot. Rękodzielniczy wyrób, który kiedyś w razie awarii, zamiast wyrzucać go do kosza, zanosiłam do naprawy, przestał istnieć. Umarł artefakt, a zastąpił go badziew, szmelc o ontologii widma – mówi Anna Waligórska.

– Ciągnące się ponad moje wyobrażenie regały taśmowo multiplikowanych zabawek pogrążyły w niebycie czasy, a było tak w okresie mojego dzieciństwa, kiedy nabożny stosunek do przedmiotu zapewniał podmiotowość rekwizytom codzienności. Dwie, trzy dekady temu na moją uwagę mogła liczyć najmniejsza nicostka, wierzyłam w wartość każdej pierdółki w moim domu. Z czasem ta wiara utopiła się w wielkim jak Chiny oceanie jednorazówek.

Ale kilka lat temu pojawiły się dzieci i postanowiłam coś z tym zrobić, nadać sens elementom ich małego świata, ocalić je z zatrzęsienia – opowiada Artystka. – Dlatego, w nadziei na inny obrót rzeczy, zaczęłam malować Gry dziecięce. Chciałam podnieść upadły drobiazg, plastikowemu bublowi nadać indywidualny charakter, ha, przeanielić go, żeby ów bubel, który nas przeżyje i złoży zeznania na sądzie, świadczył o nas jak najlepiej. I mówił o nas jak najczulej.

Anna Waligórska urodziła się w 1979 roku w Bydgoszczy, gdzie ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych. W latach 1999-2000 studiowała malarstwo na Uniwersytecie Zielonogórskim w Instytucie Sztuki i Kultury Plastycznej.

W latach 2000-2005 studiowała malarstwo na ASP w Gdańsku, w pracowni dyplomowej Profesora Hugona Laseckiego, potem w pracowni Profesora Macieja Świeszewskiego. W maju 2005 roku uzyskała dyplom z malarstwa w pracowni Profesora Macieja Świeszewskiego, aneks z malarstwa ściennego i witrażu pod kierunkiem Profesora Andrzeja Dyakowskiego. W roku 2013 uzyskała tytuł doktora sztuki.

W roku 2003 była asystentką-stażystką u Profesora Andrzeja Markowicza w pracowni scenografii i projektowania plastycznego. Od roku 2007 pracuje na stanowisku adiunkta na ASP w Gdańsku w pracowni malarstwa ściennego i witrażu, od 2017 roku na tym samym stanowisku również w pracowni dyplomowej malarstwa. Oprócz malarstwa zajmuje się malarstwem ściennym, witrażem oraz projektowaniem.

Malarstwo Anny Waligórskiej w Galerii GCF będzie można oglądać do 9 lutego 2019 roku.

Antek1.jpg

Tosia.jpg

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola