Wydarzenia
Geometria Krajobrazu. Wystawa w Galerii GCF
Geometria Krajobrazu. Wystawa w Galerii GCF

Paweł Pierściński / Sebastian Bać. Fotografia i inspiracja.

W przeddzień pierwszej rocznicy śmierci znakomitego fotografika – pejzażysty, Pawła Pierścińskiego, na wystawę pod tytułem „Geometria Krajobrazu” zaprasza Gdyńskie Centrum Filmowe. W hołdzie dla swojego Mistrza przygotował ją artysta z Gdyni, Sebastian Bać. Wernisaż, połączony z projekcją filmu dokumentalnego „Kielecka Szkoła Krajobrazu”, odbędzie się w czwartek, 5 kwietnia 2018 roku, o godzinie 19.00 w Galerii GCF. Wstęp wolny.

„Sinusoida”, „Zbocze Klonówki” czy „Grodzisko w Stradowie” to jedne z najbardziej znanych fotografii Pawła Pierścińskiego. Doskonale oddają ideę współtworzonej przez niego Kieleckiej Szkoły Krajobrazu. Czarno-białe, niemal graficzne kompozycje wydobywają geometryczny rysunek form i linii dostrzeżonych w pejzażu Ziemi Świętorzyskiej.

Oryginały tych i innych fotogramów, w sumie ponad 20 prac, będzie można zobaczyć w Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego. Ich autor, Paweł Pierściński, zmarł 22 maja 2017 roku. W ciągu 60 lat pracy twórczej inspirował wielu innych fotografów, zarówno amatorów, jak i zawodowców.

Gdyńska wystawa będzie okazją do zestawienia jego prac z fotografiami jednego z kontynuatorów idei Pierścińskiego. „Geometria Krajobrazu” to wyraz uznania, który chce złożyć Mistrzowi gdynianin, Sebastian Bać.

Z twórczością Pawła Pierścińskiego zetknąłem się przypadkowo ponad 20 lat temu. Zadzwoniłem do niego i spytałem, czy mogę go odwiedzić. Zgodził się bez wahania. Chciałem dowiedzieć się więcej o fotografii pejzażu, o której rangę i właściwe miejsce pośród innych sztuk Paweł Pierściński walczył przez całe życie. Sam też chwyciłem wtedy za kamerę i od tamtej chwili fotografuję krajobraz. Długo z sobą korespondowaliśmy. Pisał, że widzi w moich pracach inspiracje Kielecką Szkołą Krajobrazu, ale też nowe, autorskie elementy – mówi Sebastian Bać.

Podczas wernisażu w Galerii GCF odbędzie się pokaz kilkunastominutowego filmu dokumentalnego pt. „Kielecka Szkoła Krajobrazu” (1985) w reżyserii Józefa Gębskiego. O oprawę muzyczną wydarzenia zadba Artur Sychowski.

Wystawę „Geometria Krajobrazu” w Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego będzie można oglądać do 30 kwietnia 2018 roku. Wstęp wolny.

Paweł Pierściński (ur. 1938, zm. 2017)

Urodził się w Kielcach, z którymi związał całe swoje życie. Fotograf, publicysta, krytyk i teoretyk fotografii, działacz społeczny. Zadebiutował w 1955 r oku. Organizator ruchu fotograficznego pejzażystów polskich. Główny twórca kierunku fotograficznego nazwanego Kielecką Szkołą Krajobrazu. Był komisarzem ogólnopolskich wystaw fotografii krajobrazowej. Już za życia stał się legendą i wzorem do naśladowania dla wielu fotografujących.

Przez 60 lat pracy twórczej był autorem 250 wystaw indywidualnych, ponad 600 razy eksponował fotografie na wystawach w kraju i za granicą, opublikował ponad 500 prac zwartych, opracowań krytycznych, recenzji i wstępów do katalogów wystaw, w tym monografie i prace źródłowe. Redaktor i współautor między innymi almanachu „Mistrzowie Polskiego Pejzażu” (2000) oraz „Kieleckiej Szkoły Krajobrazu” (2002). Za twórczość fotograficzną oraz społeczną działalność organizacyjną otrzymał odznaczenia państwowe oraz honorowe tytuły Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej: AFIAP, EFIAP, EsFIAP.

Jego fotografie należą do kolekcji prywatnych oraz zbiorów muzealnych w wielu krajach, między innymi w Francuskim Muzeum Fotografii w Paryżu, Muzeum Sztuki Współczesnej w Moskwie, Uniwersytecie w Parmie. Hasło imienne „Paweł Pierściński” znajduje się w międzynarodowych słownikach biograficznych oraz encyklopediach, między innymi w „Photographers Encyklopedia International” (Szwajcaria), „Who’s who of Intellectuals” (Anglia).

Sebastian Bać (ur. 1974)

Urodził się w Gdyni, tu mieszka i pracuje. Zainspirowany twórczością Pawła Pierścińskiego, twórcy Kieleckiej Szkoły Krajobrazu, postanowił sam zająć się fotografią krajobrazową, co czyni nieprzerwanie od 1995 roku.

Jest uczestnikiem wielu krajowych wystaw fotograficznych i laureatem ogólnopolskich konkursów. Wśród j ego osiągnięć są Grand Prix w Otwartych Mistrzostwach Fotograficznych w Olsztynie, Grand Prix w V Ogólnopolskim konkursie „Morze” im. Jana Gackowskiego, nagroda Towarzystwa Fotograficznego im. Edmunda Osterloffa w Radomsku w VII Biennale Fotografii Czarno-Białej „Postać ludzka w pejzażu”.

Paweł Pierściński. Fotografie:

_MG_7915.jpg

_W6A2175.jpg

_W6A2179.jpg

_W6A2249-2.jpg

Sebastian Bać. Fotografie:

bać2 (1).jpg

bać4 (1).jpg

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola