Wydarzenia
GDYNIA. ILUZJE. | WYSTAWA
GDYNIA. ILUZJE. | WYSTAWA

GDYNIA. ILUZJE. | Wystawa fotografii Bożeny Lambach-Jarmułowicz

 

Serdecznie zapraszamy na wystawę fotografii Bożeny Lambach-Jarmułowicz, która odbędzie się w dniach 16 – 30 sierpnia. Wernisaż zaplanowany jest na piątek 25 sierpnia o godz. 18:00 w Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego.

 

Zapraszamy na spotkanie z miastem, którego nie ma…

 
…Wśród prezentowanych obrazów można rozpoznać kilka typów pochwyceń przestrzeni publicznej. Znajdziesz tu ulice zestawioną z obcych pierzei, pierzeję złożoną z dalekich sobie kamienic, kamienicę sklejoną z kilku innych, ot, choćby poprzez nadbudowanie jednej, dachu drugiej lub przez podpiwniczenie masywnym murem korpusu żebrowej, wysmukłej hali. Autorka bezkarnie łączy poprzemysłową elewację z modernistyczną fasadą oraz tarczą bloku. Niektóre układy są żartobliwe, inne ironiczne, a wręcz sarkastyczne – piszącą najbardziej uwodzą te wieloznaczne, migotliwe, wciągające odbiorczynię w całkiem możliwe wariancje gdyńskiej rzeczywistości.

 

Wędrując za autorką (…) czujemy się nie tyle prowadzeni, co zwodzeni – po dłuższej chwili nie dowierzamy już niemal żadnej pionowej i absolutnie żadnej poziomej linii. Nie wierzymy w spójność oraz jednorodność, choć formy na fotografiach tak właśnie, jako kompletne, się prezentują – a przecież wystarczy chwila, by nabyć niemal pewności, że są iluzyjne. Materiał prezentowany na wystawie wzywa osoby oglądające do uważności, do porównań; wręcz prowokuje do prowadzenia prywatnego śledztwa. A przynajmniej do porzucenia komfortu przemierzania miasta na pamięć, z głową w chmurach codziennych kłopotów, z uchem w niecichnącym telefonie, z nosem nastrojonym jedynie na miejskie kuchnie – idąc patrz, weryfikuj, a wręcz mierz i notuj! I mów na bieżąco „sprawdzam” miejscom, które uznałeś raz na zawsze za poznane, odhaczone, własne…

 

Monika Zawadzka, kuratorka wystawy

 

Bożena Lambach-Jarmułowicz — fotografka, ukończyła Studium Fotografii WFH Hejber w Sopocie oraz Wyższe Studium Fotografii przy ASP w Gdańsku.

 

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola