Wydarzenia
Fotografia uliczna
Fotografia uliczna

Fotograficzna kreacja anegdot czy odbicie rzeczywistości?Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza na wystawę pt. „Fotografia uliczna”, na której zaprezentowanych zostanie 20 prac Tomka Sikory, powstałych w różnych punktach świata. Wernisaż w Galerii GCF: czwartek, 27 października 2016 roku, godzina 19.00. Wstęp wolny. Wystawę można oglądać do 20 listopada 2016 roku.


Fenomenem Fotografii jest zatrzymanie czasu, chwili, momentu, gestu trwającego zaledwie ułamek sekundy. Zapisujemy coś, co umyka naszej uwadze w ciągłym rejestrowaniu wydarzenia okiem.

Obrazy w ilości nieskończonej nakładają się na siebie, gdy idziemy tłoczną ulicą Istambułu, Sao Paulo, Paryża czy Warszawy.

Pamięć nie jest w stanie zarejestrować każdej klatki, elementu ciągłego obrazu.

Mały aparat, na wysokości biodra, wytężona obserwacja tego, co się dzieje wokoło, koncentracja i zdolność przewidywania, a zwłaszcza refleks pozwala nam upolować ten moment jedyny, zatrzymać czas, kiedy człowiek przybiera szczególny grymas zatarty w rzeczywistości przez to co się działo przed i dzieje po.

Powstaje seria zdjęć ulicznych. Szczegółowa analiza tych obrazków przekonuje mnie raz jeszcze, że fotografia nie jest odbiciem rzeczywistości. Jest natomiast kreatorem anegdot, które budujemy na podstawie relacji między poszczególnymi elementami obrazu.

Na jednym zdjęciu pojawiają się nieznani sobie ludzie, którzy jednak, przez sam fakt zaistnienia w jednym kadrze tworzą pozorne, nie istniejące w rzeczywistości relacje.

Szczegółowa analiza każdej fotografii, pozwoli nam na zbudowanie własnej, unikalnej anegdoty.

Życzę wytrwałości, a przede wszystkim zabawy.

Tomek Sikora 

Tomek Sikora

Fotograf, autor kilkudziesięciu wystaw indywidualnych na całym świecie oraz 74 wydawnictw autorskich. Był wielokrotnie nagradzany za kreatywność w fotografii. Dwukrotnie wybrany fotografem reklamowym roku w Australii gdzie mieszkał przez wiele lat. Autor międzynarodowych kampanii reklamowej dla hoteli Sheraton i Intercontinental oraz firm Singapore Airlines, Reebok, Sony. W 2002 roku powołał do życia, wraz z Andrzejem Świetlikiem, Galerię Bezdomną promującą w wielu krajach fotografię niezależną.

W 2009 roku, nakładem wydawnictwa ZNAK ukazał się album „Tomek Sikora światłoczuły“ zawierający kilkaset zdjęć oraz wiele anegdot.

Od siedmiu lat spędza wiele miesięcy w roku w Męćmierzu pracując nad najnowszym albumem Cztery pory roku”, w którym pokazuje Polskę swoich marzeń. Album został wydany przez Boni Libri. Ostatnie cykle to „Fotografia uliczna” oraz „Tribut to colours”

Najnowsze projekty artysty można obejrzeć na stronie http://www.tomeksikora.eu/

Sikora 1.jpg

Sikora 2.jpg

Sikora 3.jpg

Fot. z wernisażu w Galerii GCF: Paweł Wyszomirski
_WYS5419_netsize2048_20161027-gcf-tomasz sikora-fot_pwyszomirski.jpg
_WYS5347_netsize2048_20161027-gcf-tomasz sikora-fot_pwyszomirski.jpg
Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola