Wydarzenia
FORM AND COLOR IN THE BOX | WYSTAWA
FORM AND COLOR IN THE BOX | WYSTAWA

„FORM AND COLOR IN THE BOX” 

Aneta Śramska-Piątek x Jacek Piątek | wystawa malarstwa i ceramiki

W życiu prywatnym jesteśmy partnerami od prawie 30 lat. Mniej więcej tyle samo czasu wspólnie realizowaliśmy  projekty z zakresu sztuki użytkowej, edukacji artystycznej, braliśmy wspólnie udział  w  plenerach, artystycznych i projektach zbiorowych. Mamy różne charaktery, temperamenty, podobne marzenia i wspólna pasję – sztukę. 

Nasze życie to ciągła wędrówka. Przeprowadzki, pakowanie i rozpakowywanie pudełek, przewożenie i przenoszenie, budowanie i urządzanie naszego miejsca. W poszukiwaniu rodzinnego ciepła i w pogoni za wolnością wypowiedzi artystycznej, w marzeniu o harmonii z chaotycznym światem przenosimy nasze myśli w pudełkach do galerii.  

Projekt „form and color in the box” polega na rozpakowaniu dwóch pudeł spakowanych w naszych oddalonych od siebie pracowniach: malarskiej i ceramicznej. Owo „rozpakowanie utworów naszej różnej wrażliwości, nastąpi w  Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego w Gdyni. Nieprzypadkowo na miejsce interwencji wybraliśmy właśnie tę galerię. Jest to wnętrze stosunkowo nieduże ale przytulne i przestrzenne jednocześnie. Jest dobrze doświetlone z możliwością aranżacji ruchomych ścian  ekspozycyjnych. Wspólne ustawienie ścian będzie początkiem procesu dialogu między kobietą a mężczyzną, artystą a artystką, żoną a mężem, obrazem a rzeźbą, formą a kolorem, dziełem a odbiorcą… 

Aneta Śramska-Piątek urodzona w Gdyni. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku na Wydziale Rzeźby u prof. Franiciszka Duszeńki w 2001 r. Współpracowała z firmą Art Und Venus w Wiedniu w zakresie szeroko rozumianej sztuki użytkowej. Projektowała meble, wnętrza oraz zajmowała się pozłotnictwem. Prowadziła studio projektowania wnętrz. Obecnie prowadzi pracownię artystyczną „Piątek Design”, która oferuje warsztaty ceramiczne i malarskie oraz dzieła sztuki. Zajmuje się rzeźbą, małymi formami rzeźbiarskimi, ceramiką, sztuka użytkową. Jest autorką kilku wystaw indywidualnych. Brała udział w licznych wystawach zbiorowych, plenerach i projektach artystycznych w kraju i za granicą. 

Praca twórcza sprawia jej ogromną radość. Lubi wyzwania i eksperymenty. Pracuje w glinie. W swoich kompozycjach obiektów ceramicznych poszukuje harmonii. Zgrabnie bawi się formą a obiekty wzbogaca fakturami i kolorem. Uwydatnia strukturę materiału i wykorzystuje jego cechy. Inspiracje czerpie z przestrzeni na ogół niedostępnych. Odkrywa wnętrza światów równoległych i ukrytych. Aktualnie penetruje przestrzenie podwodne, które podsuwają jej nowe pomysły na formy i niezwykłe zestawy kolorystyczne. 

Jacek Piątek – urodzony na Kujawach.  Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Bydgoszczy na kierunku wystawiennictwo i Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Ukończył malarstwo w pracowni Włodzimierza Łajminga w 1997 r. Zajmuje się malarstwem sztalugowym, wielkoformatowym malarstwem ściennym, rysunkiem i ilustratorstwem. Podejmuje też działania z zakresu  rzeźby, prezentacji obiektów, instalacji i sztuki użytkowej.  Aktualnie pracuje dla Miasta Gdyni w charakterze eksperta od rozwiązań architektoniczno-plastycznych w przestrzeni publicznej. 

Malarstwo figuratywne w jego wykonaniu zawsze miało bardzo indywidualny charakter. W obrazowaniu rzeczywistości intensywnie używał gestu a kolor był dla niego bardzo ważny.  Szukał i eksperymentował nie tylko w tematach rozpoznawalnych przedmiotów ale rejestrował bardzo osobiste skojarzenia świata realnego. Przekraczał jego granice i tworzył spersonalizowane światy własnego realizmu. Od 2004 roku zaczął malować abstrakcyjnie. Jak twierdzi, punktem wyjścia do abstrakcji był wszechobecny kolor i faktury otaczającego świata, przede wszystkim przyrody. Nieustanna potrzeba konsumowania emocji związanych z percepcją prowokuje go do ponownego zweryfikowania ich na płótnie.  Popycha do poszukiwań własnej harmonii z utaczającym światem. 

Zapraszamy na wernisaż w czwartek 17 listopada o godz. 18:00 do Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego! Wystawa potrwa do 4 grudnia.   

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola