Wydarzenia
Dar Młodzieży
Dar Młodzieży

Czarno-białe fotogramy wykonane techniką „mokrej płyty”.

Akademia Morska i Gdyńskie Centrum Filmowe zapraszają na unikatową wystawę połączoną z warsztatami fotograficznymi – efekt rejsu na „Darze Młodzieży”, podczas którego autor wystawy, Andrzej Górski, wykonał serię fotogramów obrazujących życie na żaglowcu, stosując archaiczną, XIX-wieczną technikę tak zwanego „mokrego kolodium”.

Technika „mokrej płyty” dominowała w fotografii drugiej połowy XIX wieku. Gotowe czarno-białe fotogramy zachowują niepowtarzalną plastykę i urok artystycznych grafik – na wystawę złożyło się kilkanaście najlepszych.

Wernisaż wystawy połączony zostanie z warsztatami fotograficznymi, ukazującymi, w multimedialnej prezentacji, tajniki XIX-wiecznej fotografii, z pokazem fotografowania i utrwalania zarejestrowanych obrazów.

Praca fotografa na „Darze Młodzieży”, operowanie 100-letnim, ciężkim aparatem w warunkach niestabilnego pokładu, fotografowanie nawet z masztów, dało niezwykły efekt. Przeniosło „Dar Młodzieży” w świat wielkich żaglowców XIX wieku.

Andrzej Górski, instruktor fotografii MDK w Białymstoku, członek ZPAF, od 6 lat zajmuje się historycznymi technikami fotograficznymi. W 2012 roku, dzięki stypendium MKiDzN, zrealizował projekt o Powstaniu Styczniowym, zdjęcia były publikowane w National Geographic Polska.

Wystawę zrealizowaną pod patronatem JM Rektora Akademii Morskiej w Gdyni, we współpracy z Gdyńskim Centrum Filmowym, można oglądać do 10 stycznia 2017 roku. 

Wernisaż oraz warsztaty fotograficzne z autorem – czwartek, 15 grudnia 2016 roku, godz. 18.00. Wstęp wolny. 


Dar_Mlodziezy229.jpg

Dar_Mlodziezy244.jpg
DSC_0522.JPG
Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola