Wydarzenia
Bogdan Dziworski: Podchody i inne gry towarzyskie. WYSTAWA w Galerii GCF
Bogdan Dziworski: Podchody i inne gry towarzyskie. WYSTAWA w Galerii GCF

Fotograficzny obraz Polaków. 

Gdyńskie Centrum Filmowe i Leica Gallery Warszawa zapraszają na wystawę fotografii Bogdana Dziworskiego pod tytułem „Podchody i inne gry towarzyskie”.

Wystawa prezentuje 36 czarno-białych fotografii, wykonanych na przestrzeni trzydziestu lat. Obok obrazów bardzo znanych, które wpisały się w historię polskiej fotografii, zaprezentowane będą także zdjęcia wcześniej niepublikowane, odkryte w archiwum artysty.

Tematyka wystawy to relacje damsko-męskie, ich niuanse i subtelności, pierwsze uczucia i zaloty uchwycone nadzwyczaj czujnym okiem fotografa. Obserwacja prostych zachowań zwykłych ludzi, istota męskości i kobiecości. Świat uczuć, który Bogdan Dziworski odkrywa dla widza jakby na nowo. Emocje, pokazane prostym, zrozumiałym dla każdego językiem. Te kadry to obowiązkowa lekcja fotografii z wybitnym nauczycielem. Bogdan Dziworski, to artysta, który wydaje się mieć kamerę i aparat fotograficzny „wrośnięty w oko i dłoń”. Jego fotografie zatrzymują ulotne momenty, niewidzialne nawet dla uważnego obserwatora.

O fotografowaniu mówi: „Interesujący jest tylko człowiek. Trzeba umieć znaleźć temat uniwersalny. Trzeba umieć zrobić go tak, żeby był dla wszystkich zrozumiały. (…) Dobre zdjęcie, to zdjęcie zrobione w dobrym momencie. Dobry moment jest wtedy, kiedy to daje wynik. (…) Leica to genialny aparat. Do dziś nią fotografuję. (…) Analog wymaga zastanowienia i pracy myślowej. Trzeba korzystać z głowy. To jest przygoda z aparatem i chcę do tego wrócić.”

Wystawa jest efektem współpracy Autora z polskim przedstawicielem Leiki, który objął opieką archiwum fotograficzne Bogdana Dziworskiego. Jego bogaty dorobek fotograficzny jest archiwizowany i katalogowany, tak aby te unikalne kadry przetrwały dla przyszłych pokoleń.

Bogdan Dziworski: fotograf, operator, reżyser, scenarzysta filmowy. Ur. 8 grudnia 1941 r. w Krynicy; Absolwent Wydziału Operatorskiego PWSTiT z 1965 roku. Przez wiele lat związany z łódzką Wytwórnią Filmów Oświatowych, gdzie stworzył wiele znakomitych filmów dokumentalnych. Wykładowca i dziekan Wydziału Radia i TV Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Warszawskiej Szkoły Filmowej. Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich, członek honorowy Związku Polskich Artystów Fotografików, oraz ZAIKS-u. Autor ponad 40 filmów krótkometrażowych, średniometrażowych i fabularnych, laureat wielu międzynarodowych nagród.

Fotografie Bogdana Dziworskiego prezentowane były na wielu indywidualnych wystawach w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Wrocławiu i Berlinie.

Albumy fotograficzne: My View. Polish Impressions in Photography, Hannibal Verlag 1981; 1/250 sekundy; Fotografia polska – Bogdan Dziworski; Blicke: Passanten 1930 bis heute, Aus der Fotosammlung der Albertina – album zbiorowy, tamże m.in. Henri Cartier-Bresson, Robert Frank, David Goldblatt.

Wystawa w Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego: od 11 grudnia 2015 roku do 6 lutego 2016 roku.

Dziworski-Social_Games-2.jpg

image001.jpg

dziworski4.jpg

Bogdan_Dziworski_2.jpg

Bogdan_Dziworski_3.jpg

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola