Wydarzenia
Bliza. Nierozum. Spotkanie promocyjne
Bliza. Nierozum. Spotkanie promocyjne

Numer w sprzedaży.

Czy mamy dziś do czynienia z kolejnym zwrotem antyoświeceniowym? Czy czeka nas nowe, tym razem cyfrowe, średniowiecze? Czy demokracja – ustrój, którego istnienie oparte jest na rozsądku obywateli – ma szanse przetrwać w takich okolicznościach?


To pytania, na które próbują odpowiedzieć autorzy najnowszego numeru Kwartalnika Artystycznego „Bliza”. Na spotkaniu inauguracyjnym – w czwartek, 21 czerwca 2018 roku – gościem redaktora naczelnego Pawła Huellego będzie reżyser filmowy, Janusz Majewski,

Gościem Gdyńskiego Centrum Filmowego będzie twórca takich filmów, jak „C.K. Dezerterzy”, „Mała matura 1947”, „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy”, dramatopisarz, scenarzysta, wykładowca, rektor Warszawskiej Szkoły Filmowej. A także powieściopisarz, który opowie o swojej najnowszej książce pt. „Ryk kamiennego lwa”. Spotkanie z Januszem Majewskim rozpocznie się o godzinie 19.00 w Galerii GCF. Wstęp wolny. 

EDIT: Spotkanie już się odbyło. 


Kwartalnik Artystyczny „Bliza” do kupienia w kasie Kina Studyjnego GCF. 

– Nierozum i głupota zdają się być immanentną cechą ludzkiego umysłu – mówi Piotr Millati, redaktor „Blizy”. – Towarzyszą nam od zawsze i z racji swej powszechności bywały o wiele częściej przyczyną nieszczęść, plag i katastrof niż z reguły nazbyt wyolbrzymiana skłonność człowieka do zła.

W numerze m.in.: Janusz Majewski: „Ryk kamiennego lwa” (fragment); Tomasz Stawiszyński: „Czas apokalipsy”; Wiesław Łukaszewski: „Niemądrości”; Paweł Zbierski: „Odkopywanie głupoty”; Marika Markowska: „Skutki głupoty i ignorancji”; Stasia Budzisz-Cysewska: „Political fiction w rosyjskich mediach”; Dagmara Tomczyk: „Państwa dobrobytu i ich problemy”; Mateusz Piskozub: „Cwani gracze”; Rafał Chojnacki: „Weird fiction jako literatura nierozumu”; Michał Szablewski: „Luwr i statki Hieronima Boscha”; Julia Gierczak: „Praca uśpionego umysłu”; Małgorzata Major: „Pułapki kultury cyfrowej na małym ekranie”; Sebastian Jakub Konefał: „Głupota i obscena w służbie telewizji”; Przemysław Gulda: „Muzyka jest głupia czy mądra?”; Marek Gajdziński: „Machinalna głupota kąpielowa”; Monika Samsel-Chojnacka: „Ingmar Bergman – łowca demonów”; Adam Wiedemann: „Dwa festiwale (a nawet trzy)”; Tomasz Tomasik: „Kryzys męskości a literatura”; Mariusz Grzebalski: „Nabrałeś mnie i inne wiersze”.

O nierozumie i nie tylko rozmawiają: Ryszard Schnepf, Aleksander Świeszewski, Antonia Lloyd-Jones, Adam Kamiński, Arkadiusz Sylwestrowicz, Tamara Rogowska, Anna Pamuła, Jakub Ruźniak.

Kwartalnik zawiera także arkusz malarski z twórczością Piotra Józefowicza, przygotowany we współpracy z Wydziałem Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

„Bliza” to pierwszy w historii ogólnopolski magazyn artystyczny wydawany w Gdyni. Pismo ukazuje się od listopada 2009 roku. „Bliza” stara się łączyć wysoki, ogólnopolski poziom kulturalny z ukazywaniem ważnych lokalnych zdarzeń i osobowości. Jako magazyn artystyczny prezentuje zjawiska z różnych dziedzin sztuk: plastycznych, muzycznych, teatralnych, filmowych, literatury, architektury. Interesuje się także obyczajowością i semiotyką rzeczywistości.

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola