Wydarzenia
Architekci malują Gdynię
Architekci malują Gdynię

Gdyńska edycja Projektu Architekci Malują.

Przemysłowy krajobraz portu, pejzaże Orłowa, modernistyczne kamienice i gdyńskie śródmieście z górującą nad nim sylwetką Sea Towers – między innymi te motywy są obecne na wystawie „Architekci malują Gdynię”, którą od 25 lutego 2019 roku można oglądać w Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego. Wernisaż, z udziałem twórców, odbędzie się we wtorek, 26 lutego, o godzinie 18.00. Wstęp wolny.Projekt Architekci Malują zapoczątkowano w 2016 roku plenerem w Sopocie. Na poplenerowych wystawach można było zobaczyć również prace zaprzyjaźnionych kalifornijskich architektów z Santa Barbara. Jak się okazało, pomimo znacznej odległości twórców łączyło nie tylko podobne spojrzenie na przestrzeń i sztukę, ale przede wszystkim wiele cech, jakie uważają za ważne elementy charakteryzujące ich miasta. To właśnie ta wieloletnia już tradycja społeczność kalifornijskich architektów zainspirowała polski projekt Architekci Malują.

Warto czasem zobaczyć, jak architekci odrywają się od swoich projektów na ekranach komputerowych, by – malując – przypomnieć sobie, że architektura to w istocie Sztuka. Ponadczasowa Sztuka to umiejętność syntezy obserwacji. – Dla architekta ważną umiejętnością jest obserwacja otoczenia, każdy nowy budynek staje się jego integralną częścią. Charakter kompozycji architektonicznej jest zależny od otaczającego budynek środowiska, razem ustanowią lokalną przestrzeń – mówi architekt Fred Sweeney, uczestnik pierwszej edycji wystawy.

Członkowie pomorskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP) entuzjastycznie podjęli ideę malowania dynamicznie zmieniającej się przestrzeni Trójmiejskiej. Społeczność miasteczka Santa Barbara już na początku XX wieku nakreśliła świadomą wizję przyszłości swojego miasta. Sopot, Gdańsk i Gdynia – jako specyficzne lokalne społeczności – szukają obecnie swojego nowego wyrazu.

Malowanie miasta inspiruje zarówno architektów, jak również pobudza widzów do refleksji, zachęcając do ujrzenia codziennie widzianej przestrzeni na nowo.

Organizatorzy: Fundacja Centrum, CoOperatywa.com, SARP oddział Wybrzeże. Podczas wernisażu będzie można kupić katalog wystawy wydany dzięki wsparciu Miasta Gdynia.


jkrenz gdynia.jpg

Czeslaw Tumielewicz-Gdynia,-chlopcy,-a,-60x73.jpg

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola