Wydarzenia
Anioły i Trzej Królowie. Wystawa
Anioły i Trzej Królowie. Wystawa

Jovanka Tomaszewska, Artur Gołębiowski, Zbigniew Kołaczek, Wojciech Kołyszko. 

Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza na świąteczną wystawę ilustracji czwórki artystów grafików, ilustratorów książek dla dzieci. Wernisaż odbędzie się w środę, 12 grudnia 2018 roku, o godzinie 18.00. Wstęp wolny!

Święta Bożego Narodzenia to okres szczególny, o wyjątkowym nastroju, klimacie. Dla dzieci to pora oczekiwania na świąteczne prezenty i upominki, radosnych zabaw; dla dorosłych – okres wspomnień o beztroskich latach dzieciństwa, miłych spotkań rodzinnych i z przyjaciółmi. To również czas odwiedzania muzeów, galerii. Jedną z wystaw, którą warto zobaczyć jest „Anioł i Trzej Królowie” w Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego.

Jovanka Tomaszewska, Artur Gołębiowski, Zbigniew Kołaczek i Wojciech Kołyszko szukają inspiracji w wymiarach codzienności, literackich tekstach, obrazach natury. Ich rysunki i ilustracje urzekają niczym nie skrępowaną swobodą obrazowania, radością tworzenia, humorem.

Swoje urzekające wizje światów realnych i wymyślonych, magicznych terytoriów budują wyrafinowanymi skojarzeniami ułatwiającymi dotarcie do istoty i sensu bytu, moralnych i kulturowych wartości. A robią to po mistrzowsku, z ogromną wyobraźnią, wrażliwością.

Oprac. Jerzy Brukwicki

Jovanka Tomaszewska – dr socjologii i autorka książek dla dzieci. Zajmuje się opowieściami – zarówno tworząc je, jak i badając oraz myśleniem wizualnym, które łączy słowo i obraz. Czasem porzuca słowa i tworzy same obrazy. Niektóre z nich są opowieściami, a niektóre nie.

Artur Gołębiowski – ilustrator, grafik, malarz, pisze wiersze. Współpracował z kilkoma redakcjami pism dla dzieci i młodzieży oraz prasy codziennej i czasopism. Zilustrował około 150 książek (m.in. dzieła Mickiewicza, Sienkiewicza). Zajmuje się grafiką reklamową.

Zbigniew Kołaczek – ilustrator, rysownik, satyryk, malarz, pedagog. Laureat kilkudziesięciu międzynarodowych konkursów rysunku satyrycznego. Wymyślił żyrardowską „Manufakturę Satyry”.

Wojciech Kołyszko – grafik, rysownik, ilustrator, malarz. Autor wielu książek oraz edukacyjnych projektów (również multimedialnych) dla dzieci i młodzieży. Dwa lata temu debiutował autorskim filmem animowanym „Fikotko wróć” (Studio Munka/ Serafiński Studio).

gdynia kartka wojtek.jpg

Wojciech Kołyszko

gdyniaartur (1).jpgArtur Gołębiowski

gwiazda2d m.jpg

Jovanka Tomaszewska

Ilustracja u góry strony: Zbigniew Kołaczek

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola