Wydarzenia
FILMOWE MYŚLI. KINOWE LEKCJE W GCF
FILMOWE MYŚLI. KINOWE LEKCJE W GCF

Pomorska Fundacja Filmowa w Gdyni zaprasza na „Filmowe Myśli. Kino Lekcje” – projekt skierowany dla młodzieży szkół średnich pasjonującej się kinematografią oraz nauczycieli zainteresowanych edukacją filmową.

„Filmowe myśli. Kino lekcje” to projekt adresowany do młodzieży, mający na celu przybliżenie uczniom zagadnień związanych z analizą filmu, a także zachęcenie do wykorzystania filmu jako wartościowego tekstu kultury. Tegoroczny prowadzący i autor programu to Tomasz Kolankiewicz – filmoznawca i historyk filmu, kurator cykli filmowych, prowadzący prelekcje i rozmowy o filmie. Jako programista filmowy ma wieloletnie doświadczenie we współpracy z telewizją, festiwalami filmowymi, kinami i instytucjami kultury (m.in. Nowym Teatrem, Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym, Europejskim Centrum Solidarności). W latach 2008 – 2017 był redaktorem programowym w redakcji filmowej TVP Kultura, a od 2020 roku pełni funkcję Dyrektora Artystycznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Przedsięwzięcie łączy trzy etapy. Pierwszy z nich, „Filmowe myśli. Webinaria dla nauczycieli”, to webinary z wykorzystania przemysłu filmowego w edukacji, czyli rozwój oraz dokształcanie umiejętności poprzez wprowadzanie zdobytej wiedzy do codziennych zajęć szkolnych. Webinaria zostały objęte Honorowym Patronatem Pomorskiego Kuratora Oświaty.

Drugi, „Filmowe myśli. Kino lekcje”, to zajęcia warsztaty, które mające na celu przybliżenie uczniom zagadnień związanych z początkami i rozwojem kina, analizą filmu, a także ma zachęcić do wykorzystania filmu jako wartościowego tekstu kultury.

W ramach projektu zaplanowane są cztery spotkania w następujących terminach:

10 października 2022, godz. 10:00

TEMAT: „Ostatni komers” (2021), reż. Dawid Nickel

18 października 2022, godz. 10:00

TEMAT: „Piosenki o miłości” (2021), reż. Tomasz Habowski

8 listopada 2022, godz. 10:00

TEMAT: „Zabij to i wyjedź z tego miasta” (2019), reż. Mariusz Wilczyński

22 listopada 2022, godz. 10:00

TEMAT: „Sweat” (2020), reż. Magnus von Horn

Ostatni etap, czyli „Filmowe myśli. Mistrzowie kina”, umożliwiają młodzieży kontakt z dorobkiem najwybitniejszych polskich twórców filmowych, którzy zekranizowali dzieła należące do ścisłego kanonu lektur szkolnych. Po projekcjach odbywają się wykłady poświęcone możliwym tropom interpretacyjnym, zagadnieniom filmoznawczym i historycznym.

Materiały dostępne są na https://fundacjafilmowa.pl/edukacja-w-kinie/filmowe-mysli/warsztaty.

 

ZAPISY PRZEZ FORMULARZ I MAILOWO:

E-mail: i.szamalek@festiwalgdynia.pl

Cena biletu: 13 zł

Na udział w warsztatach stacjonarnych można zgłaszać się indywidualnie bądź grupowo. Zgłoszenia całej klasy dokonuje nauczyciel. Czas trwania każdego z warsztatów stacjonarnych uzależniony jest od czasu projekcji filmu. Część wykładowa warsztatów potrwa maksymalnie godzinę zegarową. Osoba zgłaszająca chęć udziału oświadcza, że jest zainteresowana uczestnictwem w szkoleniu w formie stacjonarnej, w wybranym przez nią terminie. Uczestnik może zgłosić jednorazowy udział w wybranym spotkaniu lub zgłosić udział w całym cyklu trzech spotkań w formie stacjonarnej.

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola