Wydarzenia
„Filmowe myśli. Kino lekcje” | pokaz filmu „Silent Twins” i spotkanie z Zuzanną Wrońską oraz Marcinem Macukiem
„Filmowe myśli. Kino lekcje” | pokaz filmu „Silent Twins” i spotkanie z Zuzanną Wrońską oraz Marcinem Macukiem

Pomorska Fundacja Filmowa w Gdyni zaprasza na wyjątkowy pokaz filmu „Silent Twins” – laureata Złotych Lwów 47. FPFF, oraz spotkanie z Zuzanną Wrońską i Marcinem Macukiem, autorką i autorem muzyki do filmu.

 

26 lipca 2023 (środa), godz. 18:00 | sala Goplana

 

Pokaz bezpłatny, obowiązuje rezerwacja miejsc: https://fundacjafilmowa.pl/filmowe-mysli-silent-twins/

 

Spotkanie po filmie poprowadzi Tomasz Kolankiewicz – filmoznawca, historyk filmu, kurator cykli filmowych, dyrektor artystyczny FPFF w latach 2020-2022.

O filmie:

Pokazywany premierowo na festiwalu w Cannes „Silent Twins” to najnowszy film Agnieszki Smoczyńskiej, twórczyni „Córek dancingu” i „Fugi”. Jedna z najoryginalniejszych polskich reżyserek, która o tym, co w nas dzikie i nieokiełznane opowiada z lekkością tanecznych kroków, także w swoim anglojęzycznym debiucie daje popis nieskrępowanej wyobraźni. Wizjonerski, wypełniony muzyką „Silent Twins”, choć zrealizowany w oparciu o reportaż Marjorie Wallace, nosi wyraźne piętno autorskiego stylu. I – podobnie jak poprzednie filmy Smoczyńskiej – pokazuje perspektywę kobiet.

Tym razem są to bliźniaczki z Walii: June i Jennifer Gibbons, które przestają komunikować się ze światem. Od ponurej prowincji, która czarnym dziewczynkom ma do zaoferowania głównie upokorzenia, „milczące bliźniaczki” uciekają w eksplodujące neonowymi kolorami, oprószone słonecznym blaskiem fantazje o pisarskiej sławie, romantycznej miłości i basenach pełnych Pepsi-Coli. Ale podkręcona hormonami nastoletnia wyobraźnia June i Jennifer ma także mroczną stronę – podobnie jak ich podszyta rywalizacją więź.

Kreując na ekranie wewnętrzny świat bliźniaczek, Agnieszka Smoczyńska pełnymi garściami czerpie z estetyki starych reklam, kolorowych magazynów czy mydlanych oper. Sięga po thriller i zmysłowy musical, dramat i poklatkową animację. Ale emocjonalna bomba, jaką jest „Silent Twins”, swoją energię zawdzięcza także Letitii Wright („Czarna Pantera”, serial „Czarne lustro”) i Tamarze Lawrance (serial „Mały topór”). Aktorki tworzą przejmujące role dziewczyn, które nie mogą żyć ani bez siebie, ani razem, i których nastoletni bunt wymknął się spod kontroli. Film Smoczyńskiej można odczytywać jako studium toksycznej więzi, artystycznego geniuszu czy kobiecego buntu. Może to opowieść o ucieczce od rasistowskiego społeczeństwa, a może ballada o niemożliwej miłości?

***

Pokazy i spotkania są organizowane w ramach projektu „Filmowe myśli. Kino lekcje”, realizowanego przez Pomorską Fundację Filmową w Gdyni. Więcej informacji: www.fundacjafilmowa.pl

 

Projekt „Filmowe myśli. Kino lekcje” dofinansowano ze środków Fundacji PZU oraz Miasta Gdynia.

 

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola