Wydarzenia
„ZA SCENĄ”. KULISY GALI FPFF. Fotografie Anny Rezulak
„ZA SCENĄ”. KULISY GALI FPFF. Fotografie Anny Rezulak

Gala najważniejszego festiwalu polskiego kina, na scenie właśnie wręczane są Złote Lwy, a co dzieje się w tym momencie w kulisach Teatru Muzycznego w Gdyni? Wystawę fotografii Anny Rezulak, która jako jedyna fotoreporterka dokumentuje backstage wielkiego finału Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, można oglądać do 6 czerwca 2022 roku w Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego.

Paweł Pawlikowski, Agata Kulesza, Joanna Kulig, Maria Dębska, Tomasz Kot i inni. Uchwyceni w wyjątkowym momencie i miejscu, do którego nie każdy ma dostęp.

Od 2016 roku trójmiejska fotoreporterka Anna Rezulak fotografuje galę gdyńskiego Festiwalu z nietypowej perspektywy. Wystawa prezentuje wybór jej prac, zrealizowanych podczas pięciu festiwalowych edycji, od 2016 do 2021 roku (z pandemiczną przerwą w 2020).

Na ten moment czekam cały rok. Są to dla mnie najbardziej ekscytujące dwie godziny podczas całego Festiwalu. Tuż za wielką sceną Teatru Muzycznego, w kameralnych zaułkach kulis, w ciemności i ciszy, obserwuję inny, bardzo intymny spektakl.

Tam, w smudze światła dochodzącego ze sceny, aktorzy i aktorki oraz zaproszeni goście w skupieniu czekają na to, by wyjść przed publiczność i uroczyście wręczyć nagrody bohaterom wieczoru, nierzadko swoim koleżankom i kolegom. Jedni nerwowo ściskają statuetki, dla innych to jeszcze kilka chwil na poprawienie krawata, zapięcie buta.

Niektórzy rozmawiają szeptem, nie mogąc się nacieszyć spotkaniem, bo nierzadko właśnie tam, „za sceną” w Gdyni, widzą się po raz pierwszy od lat… – opowiada Anna Rezulak.

Anna Rezulak jest absolwentką Uniwersytetu Gdańskiego, sztuki fotografii uczyła się w Trójmiejskiej Szkole Fotograficznej. Jest związana z Agencją Fotograficzną KOSYCARZ Foto Press.

Zajmuje się fotografią reportażową, portretową oraz dokumentacją wydarzeń artystycznych i innych. Szczególnie fascynuje się fotografią koncertową. W 2015 i 2016 roku była finalistką prestiżowego międzynarodowego konkursu Jazz World Photo.

Od kilku lat stale dokumentuje wydarzenia w Gdyńskim Centrum Filmowym: obok FPFF również festiwal kina dokumentalnego Millennium Docs Against Gravity, spotkania Klubu Gdyńskiej Szkoły Filmowej czy branżową konferencję Forum Wokół Kina. Fotografuje także kolejne edycje Nagrody Literackiej Gdyni.

Jej zdjęcia publikują między innymi: Polityka, Wprost, Newsweek Polska, Zwierciadło, Jazz Forum. W Galerii GCF Anna Rezulak prezentowała już swoje prace na wystawie indywidualnej zatytułowanej „Kind of Jazz” w 2017 roku.

 

Finisaż wystawy „Za sceną” w Galerii GCF i spotkanie z Autorką: piątek, 3 czerwca, godzina 18.00. Wstęp wolny!

 

 

Wydarzenie realizowane jest w ramach projektu „Lato na Patio” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Fundacji PZU.

 

                               

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola