Wydarzenia
XII Przegląd Amatorskich Filmów Uczniowskich Albatrosy 2019
XII Przegląd Amatorskich Filmów Uczniowskich Albatrosy 2019

Jurorami Albatrosów 2019, konkursu organizowanego przez Pomorską Fundację Filmową w Gdyni, byli: Jerzy Rados – przewodniczący, zastępca dyrektora Gdyńskiej Szkoły Filmowej, reżyser, scenarzysta, fotograf – oraz troje absolwentów Gdyńskiej Szkoły Filmowej: Elżbieta Benkowska, Urszula Morga i Sławomir Witek.

Jurorzy – wraz z dyrektorem Gdyńskiej Szkoły Filmowej i Prezesem Pomorskiej Fundacji Filmowej w Gdyni, Leszkiem Kopciem – wręczyli nagrody zwycięzcom.

Wyróżnienia otrzymali:

 • Kamil Sosna z Technikum nr 4 w Bytomiu za film „Life is not a journey”,
 • Barłomiej Deklewa za główną rolę męską w filmie „Próba” w reżyserii Pawła Golonko z XX Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku,
 • Olaf Zażembłowski z IX Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni za film „Podszept” – dodatkowa nagroda: zaproszenie na plan zdjęciowy połączony ze zwiedzaniem Studia Filmowego Panika,
 • Antek Michalak z III Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie za film „Rewolucja przemysłowa”,
 • Alicja Szkudlarek z V Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu za film „Lot(nisko)”,
 • Katarzyna Mystkowska z Liceum Plastycznego w Supraślu za zdjęcia do filmu „Azyl”,
 • Jan Górecki z LXIV Liceum Ogólnokształcącego w Warszawie za film „Kontaktow”,
 • Monika Chaberka z I Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie za film „Ikarus”.

Wszyscy wyróżnieni otrzymali książki i filmy, ufundowane przez M2 Films i Empik, a także płyty z muzyką ze spektakli Teatru Muzycznego w Gdyni oraz kosmetyki od firmy Ziaja.

Nagrodę Specjalną Jury otrzymała reżyserka filmu „Tymo”, Hanna Tarasiewicz z Liceum Plastycznego w Zduńskiej Woli. Nagrodą jest jednoosobowa akredytacja na 44. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Albatrosa 2019 za najlepszą krótką formę filmową otrzymała r eżyserka filmu „Dar”, Joanna Trejter z International School of Poznań. N agrodą jest statuetka Albatrosa, 1200 złotych, zegarek ICE Watch.

Albatrosa 2019 za najlepszy krótki film dokumentalny otrzymał reżyser filmu „My chłopaki z ośrodka”, Kacper Woronowicz z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Borowiu. Nagrodą jest statuetka Albatrosa, 1200 złotych, zegarek ICE Watch.

Albatrosa 2019 za najlepszy krótki film fabularny otrzymał reżyser filmu „Próba”, Paweł Golonko z XX Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku. N agrodą jest statuetka Albatrosa, 1200 złotych, zegarek ICE Watch, oraz udział w warsztatach z psychologii portretu w realizacji zdjęć filmowych, prowadzonych przez fotografa Rafała Placka.

Po raz piąty Albatrosom towarzyszyły Młode Albatrosy, czyli konkurs organizowany przez Szkołę Podstawową nr 51 w Gdyni. Zaprezentowano najlepsze filmy tej edycji:

 • Krótki film o życiu, reż. Martyna Szyszko , Gdańsk,
 • Schron, reż. Igor Flisiak , Pszczyna,
 • Perła, reż. Michał Kotwica , Wrocław,
 • Pasja, reż . Leonard Laskowski , Katowice,
 • Temat, reż. Marcin Müller , Gdynia.

Podczas gali dyrektor Szkoły, Danuta Maliszewska i nauczycielka języka polskiego, Iwona Chojnacka, podsumowały piątą edycję Młodych Albatrosów i wręczyły nagrody twórcom zaprezentowanych filmów.

foto. Tomek Kaminski_Albatrosy 2019_17_czerwca_19_106.jpg

foto. Tomek Kaminski_Albatrosy 2019_17_czerwca_19_110.jpg

foto. Tomek Kaminski_Albatrosy 2019_17_czerwca_19_102.jpg

Fot. Tomek Kamiński

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola