Wydarzenia
WYSTAWA „Theatrum Mundi” | Małgorzata Limon-Wyrzykowska
WYSTAWA „Theatrum Mundi” | Małgorzata Limon-Wyrzykowska
Zapraszamy na wystawę Małgorzaty Limon-Wyrzykowskiej „Theatrum Mundi” w Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego.
 
Termin wystawy:
Od 17 listopada do 4 grudnia, od wtorku do soboty w godzinach 11:00 – 18:00.
 
 

Wernisaż odbędzie się 17 listopada (piątek) o godzinie 18:00.

 
Wstęp wolny.
 
Autorka o wystawie:
„Mam przyjemność zaprosić Państwa na moją indywidualną wystawę do Galerii Gdyńskiej Szkoły Filmowej pod tytułem: „Theatrum Mundi”.
Theatrum Mundi (łac. „teatr świata”) był motywem popularnym w baroku, kiedy to Bóg był postrzegany jako reżyser, a ludzie jako aktorzy grający swoje role codzienności na scenie życia. Ten motyw pojawił się w namalowanych przeze mnie w ostatnich latach obrazach.
Kontynuując moje obserwacje natury, piękna zmieniających się pór roku, dostrzegłam, że stanowią one tło dla scen rozgrywających się na płótnie. Przyroda stała się scenografią, a namalowane postacie aktorami. Nie raz miałam wrażenie, że żyjemy według wcześniej zaplanowanego scenariusza, a sytuacje, które nas spotykają nie są przypadkowe. Wyobrażałam sobie scenę, a na niej ludzi odgrywających swoje codzienne, zwykłe role. Tak więc na wystawie w Gdyńskiej Galerii Szkoły Filmowej będzie można zobaczyć obrazy ukazujące macierzyństwo, portrety, sceny z podróży oraz symbolikę z naszego najbliższego otoczenia. Życie i śmierć przeplatają się ze sobą i stają się nierozerwalne związane w toposie theatrum mundi.
Obrazy dobrałam tak, aby przedstawić emocje wynikające z otoczenia i próbę uchwycenia zmienności życia, wielu jego aspektów i kolorów. Na wystawie można zobaczyć obrazy o wielu motywach związanych z tym toposem. Obrazy zaprezentowane na wystawie są różnorodne, jednak nieodłączną częścią moich prac i ich wyrazem jest siła i intensywność koloru.
Pomiędzy obrazami przedstawiającymi zwykłe postacie z codzienności zaprezentuję wybrane obrazy ilustrujące fragmenty dzieł Williama Szekspira, które były wcześniej prezentowane z ramach cyklu wydarzeń ShakeArt! w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim oraz Teatrze Polskim w Warszawie.”
______________
 
MAŁGORZATA LIMON-WYRZYKOWSKA:
W 2012 ukończyła Wydział Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Uczyła się malarstwa w pracowni profesora Macieja Świeszewskiego. W latach 2008-2009 roku odbyła staż artystyczny w Passau w Niemczech, zakończony wystawą w galerii „Kultur Modell”. W ramach stypendium Erasmus studiowała malarstwo na Accademia degli Belle Arti di Brera w Mediolanie. W latach 2010-13 ukończyła dwie szkoły makijażu: Beauty Art i Magnus Film otrzymując dyplom z zakresu charakteryzacji teatralnej i filmowej. W 2017 otrzymała dyplom z projektowania graficznego na studiach podyplomowych w Wyższej Szkole Bankowej na kierunku Grafika i Multimedia. W tym samym roku otrzymała Stypendium dla Twórców Kultury od Marszałka Województwa pomorskiego.
Pracuje w Telewizji Polskiej Oddział w Gdańsku jako charakteryzatorka. Brała udział w Międzynarodowych Festiwalach Sztuki takich jak: Forein Drama Festival, Ayadin, Turcja oraz Arte Vento, Cervia, Włochy. Brała udział łącznie w 13 wystawach indywidualnych, 44 wystawach zbiorowych oraz sześciu wystawach zagranicznych (Austria, Włochy, Francja, Niemcy, Bułgaria), twórczyni projektu: ShakeArt!, który angażował artystów z Polski i zagranicy i promował twórczość Williama Szekspira. Od 2021 roku prowadzi Fundację Arte Infinita, promującą sztukę współczesną. Prywatnie mama dwóch synów: Aleksandra (2017) i Jerzego (2022).
Ważniejsze wystawy na przestrzeni lat 2021-2023: VI Triennale Malarstwa Animalis, Miejska Galeria Sztuki, Chorzów, „Żywioły: Woda”, Gdyńskie Centrum Filmowe, Gdynia, Katharsis, wystawa w Galerii ZPAP, Gdańsk, 25. Międzynarodowy Wschodni Salon Sztuki, Lublin, „Różne odcienie kobiecości”, Sztuka Wyboru, Gdańsk; Międzynarodowe Biennale Malarstwa Polskiego, BWA Rzeszów; Quintet, Oliwski Ratusz Kultury, Gdańsk, DNA der Schonheit in der Kunst, wystawa indywidualna, Lugger/Bankler, Wiedeń, Austria, ShakeArt! Teatr Polski, Warszawa, Gdański Teatr Szekspirowski.
Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola