Wydarzenia
Wszystko, co najważniejsze w kinie: gdyńskie spotkanie branży filmowej
Wszystko, co najważniejsze w kinie: gdyńskie spotkanie branży filmowej

Forum Wokół Kina odbywa się cyklicznie, dwa razy w roku, w różnych miastach Polski z inicjatywy Stowarzyszenia Kina Polskie. Organizatorem jubileuszowej, 40. edycji była Pomorska Fundacja Filmowa w Gdyni. Przez trzy dni w Gdyńskim Centrum Filmowym dyskutowali i wymieniali się doświadczeniami właściciele i menedżerowie kin, zarówno sieciowych, jak i mniejszych, lokalnych i studyjnych. Swoje propozycje przedstawiły firmy oferujące nowe projektory i elementy wyposażenia dla kin, a także specjalistyczne usługi reklamowe i inne rozwiązania związane z działalnością kin.

Spotkania z twórcami i pokazy przedpremierowe

Swoją ofertę filmową na najbliższe półrocze zaprezentowali obecni w Gdyni dystrybutorzy: Warner Bros, Monolith Films, Kino Świat, Next Film, Forum Film, Vue Movie, Best Film, Gutek Film, Studio Interfilm, Solopan, Hagi Film, Vivarto, Aurora Films, Bomba Film, Kondrat-Media oraz Miramey Sp. z o.o.

Uczestnicy Forum obejrzeli m.in. najnowszy film Janusza Majewskiego „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy”, nagrodzony Srebrnymi Lwami na 40. Festiwalu Filmowym w Gdyni (premiera kinowa 15 stycznia 2016 roku), nagrodzony Nagrodą LUX Parlamentu Europejskiego film „Mustang” autorstwa Deniz Gamze Ergüven, styczniową premierę Monolith Films „Słaba płeć” czy „Planetę singli” ze świetnymi rolami Agnieszki Więdłochy i Macieja Stuhra. Film przedstawiony przez obecnych w Gdyni reżysera Mitję Okorna oraz producentów Michała Chacińskiego i Radosława Drabika przyjęty został owacjami na stojąco, co zapowiada równie gorącą premierę kinową w lutym 2016 roku.

Forum_ludzie_8.jpg

Forum_ludzie_4.jpg

Reżyser, Wojciech Smarzowski, zaprezentował przygotowany przez dystrybutora Forum Film kilkunastominutowy materiał filmowy z planu swojego nowego filmu „Wołyń”, do którego zdjęcia zakończyły się we wrześniu. Obraz opowiadający o rzezi wołyńskiej będzie jedną z bardziej oczekiwanych premier filmowych jesienią 2016 roku.

Forum_ludzie_17.jpg

Gdyńskie Forum Wokół Kina gościło również aktorów, Kingę Preiss i Sebastiana Fabijańskiego, którzy zapowiadali Walentynkową premierę Vue Movie – musical „Wszystko gra” w reżyserii Agnieszki Glińskiej, ze zdjęciami Pawła Edelmana i choreografią Agustina Egurroli. 

Forum_Kinga P_3.jpg

Forum_Kinga P_4.jpg

Gdyńskie dyskusje wokół kina

Forum Wokół Kina zawsze jest okazją, by porozmawiać na tematy związane z funkcjonowaniem polskich kin. Wymiana doświadczeń zarówno pomiędzy podmiotami prowadzącymi kina, jak i firmami świadczącymi różnorodne usługi na ich rzecz, to jeden z głównych celów Forum. Ważnym punktem gdyńskiej edycji imprezy było spotkanie z uczestników z Magdaleną Sroką, dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Forum_M.Sroka.jpg

Na zakończenie czterdziestej edycji Forum w sali Warszawa Gdyńskiego Centrum Filmowego uroczyście wręczono Brylantowe i Złote Bilety, nagrody środowiskowe za najlepsze osiągnięcia frekwencyjne na filmach polskich oraz wyróżnienia honorowe dla ludzi, którzy mają ważny wkład w rozwój branży. 

Prestiżowy Brylantowy Bilet otrzymali TVN, producent filmu „Listy do M 2”, oraz Kino Świat, dystrybutor tego filmu. W ciągu minionego roku właśnie ta firma wprowadziła na ekrany 13 z 29 polskich filmów wyświetlanych w kinach. Komedia „Listy do M 2” osiągnęła natomiast spektakularny sukces frekwencyjny: obejrzało ją już ponad 2 400 000 widzów. Jest to nie tylko wynik roku, ale też najwyższy rezultat osiągnięty w krajowych kinach od 2011 roku. Złotymi Biletami uhonorowani zostali producenci i dystrybutorzy filmów „Wkręceni 2” i „Discopolo”.

Forum_ludzie_18.jpg

Forum_techno_7.jpg

Forum_techno_4.jpg

Forum_finał.jpg

GCF_budynek.jpg

Fot. Anna Rezulak

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola