Wydarzenia
„Wojna polsko-ruska” w Klubie GSF
„Wojna polsko-ruska” w Klubie GSF

„Wojna polsko-ruska”, film z 2009 roku, jest ekranizacją głośnej debiutanckiej powieści Doroty Masłowskiej pt. „Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną”. Autorka wystąpiła w filmie w roli samej siebie. Z reżyserem, Xawerym Żuławskim, współpracowała nad scenariuszem.

Główną postacią, kreowaną przez Borysa Szyca, jest osiłkowaty i prymitywny dresiarz ksywie Silny. Film przedstawia kilka dni z jego życia, często w nierealistycznej konwencji, śledząc jego fantastyczne spotkania z kolejnymi osobami – dziewczynami, oprychami „z dzielni”, policjantką. Motywem przewodnim jest wybuchowa miłosna relacja Silnego z Magdą, uzależnioną od solarium miejscową pięknością. W tej roli wystąpiła Roma Gąsiorowska.

Aktorka już wcześniej znała powieść Doroty Masłowskiej i ją samą osobiście, należąc do tego samego kręgu młodych twórców, okrzykniętych „głosem nowego pokolenia”. – To niełatwa literatura, trudna do przeczytania od deski do deski, jednak bardzo fascynująca, przede wszystkim ze względu na specyficzny język – mówiła Roma Gąsiorowska. – Pracując nad postaciami w tym filmie najpierw skupiliśmy się więc na tekście. Trzeba było go oswoić, bez wchodzenia w emocje. Dopiero gdy tekst mieliśmy już „zgadany”, nauczony na pamięć, mogliśmy wchodzić w kolejny etap: czyli budowanie relacji pomiędzy postaciami w poszczególnych scenach tak, by były skrajne, ale prawdziwe – wyjaśniała Roma Gąsiorowska.

Aktorka podkreślała, że ostateczny efekt udało się osiągnąć dzięki wielkiemu zaufaniu, jakim obdarzył aktorów reżyser, Xawery Żuławski, oraz poczuciu wolności twórczej, które im zapewnił. – Aktorzy poszli za nim i uwierzyli w ten projekt. Czuliśmy, że razem tworzymy nową jakość. Tak jak on nie baliśmy się ryzyka, a nawet szaleństwa, całkowicie ufając reżyserowi. Który zachęcał nas do przekraczania granic realistycznej gry aktorskiej. Świadomie wywracał pewne standardy do góry nogami, ale miał to wszystko bardzo inteligentnie przemyślane – podkreślała Roma Gąsiorowska.

Spotkanie prowadził Jerzy Rados z Gdyńskiej Szkoły Filmowej.

Roma Gąsiorowska_1.jpg

Roma Gąsiorowska_2.jpg

Roma Gąsiorowska_3.jpg

Roma Gąsiorowska_5.jpg

Fot. Anna Rezulak.

Projekt zrealizowano przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych oraz Filmoteki Narodowej.

PisfPol_beztla.jpg   05 Logobase on black.jpg      FN.png

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola