Wydarzenia
Weekendowa Rodzinna Akademia Dokumentalna
Weekendowa Rodzinna Akademia Dokumentalna

Dwa dni – dwa tematy – ciekawi goście. Zapraszamy do wspólnego oglądania filmów dokumentalnych oraz do rozmowy. Wydarzenia adresowane jest do dzieci od lat 10 oraz rodziców, krewnych i znajomych. Wszystko w ramach festiwalu Millennium Docs Against Gravity. Partnerem Rodzinnej Akademii Dokumentalnej jest gdyński Dom Filmowy.

 

sobota, 14 maja, 9.30  

Blok filmowy RELACJE ZE ZWIERZĘTAMI

+ Spotkanie z Joanną Psuty ze Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt „Ciapkowo”

W tym bloku filmowym poznajemy świat zwierząt z dwóch odmiennych perspektyw: schroniskowego psa oraz dziewczynki – myśliwej. Jakie oblicza mogą mieć relacje ze zwierzętami? Czego możemy się od nich nauczyć? Filmy będą podstawą do rozmowy o tym, jak można pomagać schroniskowym zwierzakom oraz dlaczego warto adoptować zamiast kupować.

Gdyńskie Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt „Ciapkowo” od 2006 roku prowadzone jest przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Zwierząt OTOZ „Animals”, które do dziś nieprzerwanie organizuje jego pracę i dba o czworonożnych mieszkańców. Rocznie do schroniska trafia ponad 1200 zwierząt.

Najkrócej w schronisku przebywają szczenięta i kocięta, młode psy, a także te mniejszych gabarytów oraz w typie rasy. Zdecydowanie dłużej na adopcje czekają zwierzęta starsze i schorowane, na szczęście i te znajdują nowych opiekunów. Kto przyjdzie do Ciapkowa po przyjaciela na dobre i na złe, raczej nie wychodzi już z pustymi rękoma.

Joanna Psuty – mgr Zootechniki, od 10 lat pracuję  w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt „Ciapkowo” w Gdyni jako opiekun zwierząt i specjalista do spraw adopcji. Zajmuję się również edukacją humanitarną dzieci i młodzieży.

 

niedziela, 15 maja, 9.30    

Blok filmowy DZIECI W IRANIE

+ Spotkanie z psycholożką międzykulturową Dorotą Brzezińską

5000 kilometrów od nas, w Iranie, żyją dzieci z pozoru podobne do tych w Polsce. Prawda jest jednak inna – chociaż bohater filmu, Abolfazl, wydaje się prowadzić sielankowe życie, jego problemy mają zupełnie inny wymiar. Jak wygląda życie dziecka w innej kulturze? O tym porozmawiamy po pokazie.

Dorota Brzezińska – psycholożka międzykulturowa, trenerka i animatorka społeczna. Prowadzi warsztaty, wykłady i spotkania m.in. dla osób pracujących na styku kultur. Pokazuje, jak prowadzić działania wzmacniające różnorodność i integrację osób z różnych środowisk. Przez ponad 10 lat pracowała w różnych instytucjach i organizacjach pozarządowych, prowadząc projekty edukacyjne, kulturalne i społeczne. W 2016 roku pomagała w ośrodkach dla uchodźców w Bremen w Niemczech. Obecnie wspiera młodzież jako psycholog szkolny, prowadzi zajęcia akademickie z psychologii na Uniwersytecie Gdańskim oraz Uniwersytecie Morskim w Gdyni. Prowadzi również własną firmę Dobra Pracownia.

 

Prowadząca oba spotkania:

Paulina Pohl – kulturoznawczyni, współzałożycielka Domu Filmowego, współtworzonego przez młodzież projektu łączącego działalność edukacyjną, filmową i społeczną. Animatorka kultury, działaczka społeczna, edukatorka filmowa

 

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola