Wydarzenia
Tajemnice państwowe – jawność i ich granice. Debata WSB w Gdyni
Tajemnice państwowe – jawność i ich granice. Debata WSB w Gdyni

Wyższa Szkoła Bankowa w Gdyni już po raz czwarty partnerem Millennium Docs Against Gravity! W ramach największego polskiego festiwalu filmów dokumentalnych zapraszamy na pokaz filmu „USA kontra Reality Winner” w reżyserii Sonii Kennebeck, któremu towarzyszyć będzie #debataWSB: Tajemnice państwowe – jawność i ich granice. Film i debata w sobotę, 14 maja 2022 roku, od godziny 17:30.

Film przedstawia historię Reality Winner – 25-letniej patriotki, byłej agentki wywiadu i żołnierki amerykańskich sił powietrznych, która odkryła dowody świadczące o ingerencji Rosji w wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych w 2016 roku, co skończyło się zwycięstwem Donalda Trumpa.

Amerykanka zdecydowała się poinformować o swoim odkryciu media, za co została aresztowana i skazana na pięć lat i trzy miesiące więzienia. Czy słusznie? Film, którego tematyka wpisuje się w aktualne, światowe problemy będzie okazją do debaty i odpowiedzi na trudne pytania. Czym jest tajemnica państwowa? Kto ma prawo do inwigilowania obywateli i kto najskuteczniej demaskuje naruszenia przepisów, malwersacje i oszustwa popełniane przez rządzących? Czy potrzebujemy jednostek, które wbrew prawu dzielą się odkrytymi tajemnicami? Czy takie zachowania to odwaga czy działanie na szkodę państwa?

 

W debacie wezmą udział:

Bartosz Frąckowiak – badacz kultury, zastępca dyrektora Biennale, reżyser m.in. przedstawień i wykładów performatywnych;

dr hab. Artur Kozłowski, prof. WSB – prorektor Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku, ekspert w obszarze stosunków międzynarodowych na poziomie globalnym i europejskim;

dr Magdalena Nowak-Paralusz – politolożka i socjolożka specjalizująca się w badaniu psychologii polityki i psychologii społecznej; wykładowca Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu.

 

Debatę poprowadzi Łukasz Murawski, psycholog społeczny, ekspert WSB z zakresu brandingu, nowoczesnego marketingu i psychologii reklamy.

 

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola