Wydarzenia
Sztuka w Centrum. Nowy sezon w Kinie Studyjnym GCF
Sztuka w Centrum. Nowy sezon w Kinie Studyjnym GCF

Skarby Ermitażu i Muzeum Prado, Klimt, Schiele, Caravaggio, Van Gogh, Kahlo, Tintoretto, słynni impresjoniści, czyli wielkie malarstwo na dużym ekranie. Do Kina Studyjnego wraca cykl dokumentalny SZTUKA W CENTRUM. Co dwa tygodnie, aż do lutego 2022 roku, widzów czeka spotkanie z twórczością innych wybitnych twórców. Odwiedzając kino, można przenieść się do słynnych muzeów świata.

Seanse z cyklu dokumentalnego sygnowanego marką ART BEATS są adresowane nie tylko do miłośników sztuki, ale i pasjonatów historii oraz tropicieli sensacyjnych odkryć. W wybranych odcinach w rolę narratorów wcielają się wybitni aktorzy, m.in. Helena Bonham Carter, Jeremy Irons, Toni Servillo.

Bilety w sprzedaży w kasie Kina Studyjnego GCF oraz online TUTAJ.

 

HARMONOGRAM POKAZÓW

31 października 2021: ART BEATS. Ermitaż: potęga sztuki (PREMIERA)

14 listopada 2021: ART BEATS. Klimt i Schiele. Eros i Psyche

28 listopada 2021: ART BEATS. Modigliani: portret odarty z legendy (PREMIERA)

5 grudnia 2021: ART BEATS. Muzeum Prado – kolekcja cudów

19 grudnia 2021: ART BEATS. Caravaggio. Dusza i krew

9 stycznia 2022: ART BEATS. Van Gogh. Pola zbóż i zachmurzone niebiosa

23 stycznia 2022: ART BEATS. Frida: Viva la vida (PREMIERA)

6 lutego 2022: ART BEATS. Tintoretto – Wenecki buntownik

20 lutego 2022: ART BEATS. Sekretne dzieła impresjonistów (PREMIERA)

 

INFORMACJE O FILMACH

 

31 października 2021

ART BEATS. Ermitaż: potęga sztuki (PREMIERA)

Czas trwania: 90 minut

Obsada: Toni Servillo (narrator)

Twórcy: Michele Mally (reżyseria), Didi Gnocchi (scenariusz), Giovanni Piscaglia (scenariusz), Dmitry Igorevich Myachin (muzyka), Maximilien Zaganelli (ścieżka dźwiękowa)

Stworzony we współpracy z Państwowym Muzeum Ermitażu w Petersburgu film dokumentalny ukazuje historię tego wyjątkowo muzeum i równie wyjątkowego miasta, od czasów cara Piotra I, przez splendor panowania carycy Katarzyny Wielkiej, triumfalne zwycięstwo Aleksandra I nad Napoleonem i rewolucję 1917 roku, po czasy współczesne.

Nakręcone z rozmachem filmowe dzieło zabierze widzów do wnętrz Ermitażu i Pałacu Zimowego, gdzie podziwiać będą mogli najwybitniejsze dokonania europejskiej sztuki: od dzieł Leonarda da Vinci i Rafaela Santi, po dzieła Rubensa, Tycjana i Rembrandta. Poznamy również sekrety Petersburga, rosyjskiego “okna” na Europę. Przez miasto carów i białych nocy przeprowadzi nas Toni Servillo (trzykrotny laureat Europejskiej Nagrody Filmowej).

 

14 listopada 2021

ART BEATS. Klimt i Schiele. Eros i Psyche

Czas trwania: 90 minut

Obsada: Lorenzo Richelmy (We własnej osobie)

Twórcy: Michele Mally (reżyseria), Arianna Marelly (scenariusz)

Skandale, marzenia i obsesje na kinowym ekranie. Gdy zamiera ryk armat I Wojny Światowej, w Wiedniu, w sercu Europy Środkowej, kończy się złoty wiek. Imperium austro-węgierskie zaczyna się rozpadać. W nocy z 31 na 31 października 1918 roku, w swoim domu, umiera Egon Schiele. To jeden z 20 milionów zgonów spowodowanych przez zabójczą grypę „hiszpankę”. Umiera, patrząc na niewidzialne zło twarzą w twarz, w jedyny możliwy sposób: malując swój autoportret. Ma zaledwie 28 lat, trzy dni wcześniej zmarła jego żona w ciąży.

A dopiero co odbyła się jego pierwsza wystawa – celebracja nowej idei malarskiej, która przedstawia niepokój i pragnienia ludzkości – 19 obrazów olejnych i 29 rysunków, wcześniej uważanych za pornograficzne. Kilka miesięcy wcześniej zmarł jego nauczyciel i przyjaciel, malarz – symbolista Gustav Klimt. Od przełomu wieków zasadniczo zmienił on pojęcie sztuki i stworzył nowy prąd artystyczny: secesję. Film dokumentalny „Klimt i Schiele. Eros i Psyche”, opowiada o tym niezwykłym momencie dla sztuki, literatury i muzyki, w którym wśród art krążą nowe idee, Freud odkrywa popędy psychiki, a kobiety zaczynają walkę o uzyskanie niezależności.

 

28 listopada 2021

ART BEATS. Modigliani: portret odarty z legendy (PREMIERA)

Czas trwania: 90 minut

Twórcy: Valeria Parisi (reżyseria)

Zapraszamy na filmową podróż przez życie i dzieła Modiglianiego, uwielbianego na całym świecie, awangardowego twórcy.

Krótkie i burzliwe życie malarza przedstawione zostanie z nietypowej perspektywy jego młodej partnerki i muzy, Jeanne Hébuterne, która popełniła samobójstwo dwa dni po śmierci Modiglianiego. Jeanne, podobnie jak rosyjska poetka Anna Achmatova i brytyjska dziennikarka Beatrice Hastings, jest jedną z kobiet uwiecznionych na obrazach Modiglianiego. Ich posągowe twarze stały się symbolem jego sztuki.

Twórcy zabiorą nas w podróż po największych muzeach i galeriach świata, takich jak galeria Albertina w Wiedniu, Narodowa Galeria Sztuki w Waszyngtonie, a także muzea i galerie w Paryżu.

 

5 grudnia 2021

ART BEATS. Muzeum Prado – kolekcja cudów

Czas trwania: 90 minut

Obsada: Jeremy Irons (narrator)

Twórcy: Valeria Parisi (reżyseria)

Filmowa podróż po jednym z najsłynniejszych muzeów świata, które obchodzi właśnie jubileusz 200-lecia istnienia. Madrycką chlubę, Museo Nacional del Prado, odwiedza rocznie 3 miliony zwiedzających, by podziwiać ponad 8.000 dzieł tam zgromadzonych. Prado ma unikatową kolekcję malarstwa hiszpańskiego, włoskiego, niderlandzkiego, flamandzkiego oraz niemieckiego, francuskiego i angielskiego, a także zbiory rzeźby rzymskiej i staroiberyjskiej oraz wyroby rzemiosła artystycznego.

Po madryckiej chlubie, mieniącej się dziełami Velázqueza, Rubensa, Tycjana, Mantegni, Boscha, Goi czy El Greca, oprowadzi nas laureat Oscara – aktor Jeremy Irons („Rodzina Borgiów”, „Nierozłączni”, „Druga prawda”, „Misja”, „Kochanica Francuza”, „Lolita”, „Dom dusz”). Zagłębimy się w historię Hiszpanii i całego europejskiego kontynentu, w historię królów, królowych, dynastii, wojen, porażek i zwycięstw, ale też w historię życia ludzi nierozerwalnie związanych z muzeum: malarzy, artystów, architektów, kuratorów i kolekcjonerów. To jedyna w swoim rodzaju okazja, by odkryć piękno zachowane w zbiorach tej świątyni sztuki.

 

19 grudnia 2021

ART BEATS. Caravaggio. Dusza i krew

Czas trwania: 90 minut

Obsada: Manuel Agnelli (Caravaggio (głos)), Emanuele Marigliano (Caravaggio)

Twórcy: Jesus Garces Lambert (reżyseria), Laura Allievi (scenariusz)

„Caravaggio – dusza i krew” to poruszająca podróż przez życie, twórczość i udrękę Michelangela Merisiego (1571–1610), jednej z najbardziej kontrowersyjnych i tajemniczych postaci w historii sztuki.

Caravaggio był artystą rewolucyjnym, a co za tym idzie, był nierozumiany i często nielubiany przez sobie współczesnych. Podróżował po całych Włoszech w poszukiwaniu fortuny (a może w poszukiwaniu samego siebie?), uciekając przed wrogami, których mnożył sobie po drodze. Mediolan, Florencja, Rzym, Neapol, Malta: pięć miast, piętnaście muzeów i czterdzieści najsłynniejszych dzieł sztuki w typowym dla artysty stylu. Zostały pokazane albo w miejscach, dla których zostały stworzone, albo w najważniejszych muzeach we Włoszech i na świecie.

Film opowiada historię dzieł Caravaggia poprzez dogłębne badania doskonale udokumentowanych przykładów twórczości, kładąc szczególny nacisk na jego życie, współgranie światła i cienia oraz charakterystyczny dla niego temat kontrastu i sprzeczności. Autorzy postawili na odnajdowanie osobistych doświadczeń genialnego artysty o niesfornym, ognistym temperamencie zarówno w jego najsłynniejszych dziełach, jak i w tych mniej znanych.

Narracja rozwija się na dwóch poziomach: komentarz artystyczny i kompetentne opinie prof. Claudia Strinatiego, historyka sztuki i eksperta w sprawie twórczości Caravaggia, z udziałem prof. Miny Gregori (prezes Fundacji Historii Sztuki Roberta Longhiego) i Rosselli Vodret (kuratorki wystawy „Dentro Caravaggio” w Palazzo Reale w Mediolanie). Ważne dla zrozumienia podejścia twórców do tytułowego bohatera są także inscenizowane scenki, które pomagają widzowi wejść w kontakt z umysłem artysty, kierującymi nim impulsami i jego najgłębszymi przeżyciami.

 

9 stycznia 2022

ART BEATS. Van Gogh. Pola zbóż i zachmurzone niebiosa

Czas trwania: 90 minut

Twórcy: Giovanni Piscaglia (reżyseria), Matteo Moneta (scenariusz), Marco Goldin (konsultant ds. historii sztuki), Remo Anzovino (muzyka)

Nowe spojrzenie na Van Gogha, dzięki spuściźnie największej prywatnej kolekcjonerki prac tego holenderskiego malarza: Helene Kröller-Müller (1869-1939), która na początku XX wieku kupiła prawie 300 jego dzieł – obrazów i rysunków.

Okazją do opowiedzenia historii tej kolekcji i wielkiej miłości do sztuki, która do niej doprowadziła, była wyjątkowa wystawa twórczości Van Gogha zatytułowana właśnie „Pola zbóż i zachmurzone niebiosa” w Bazylice Palladiana w Vicenzy, gromadząca 40 obrazów i 85 rysunków z Muzeum Kröller-Müller w Otterlo w Holandii, gdzie obecnie znajduje się dziedzictwo Helene.

To opowieść o kobiecie, która w duchowej udręce Van Gogha mogła rozpoznać własną, ukazując bezcenne artystyczne skarby na tle architektonicznego piękna Muzeum Kröllera-Müllera w rozległym parku De Hoge Weluge. Film przedstawia egzystencjalną udrękę malarza, widzianą przez fragmenty listów do brata Theo. To one wyznaczają tempo wystawy i inspirują do pokazania miejsc, w których Van Gogh mieszkał – od Paryża po Prowansję.

 

23 stycznia 2022

ART BEATS. Frida: Viva la vida (PREMIERA) 

Czas trwania: 93 minuty

Obsada: Asia Argento (narrator)

Twórcy: Giovanni Troilo (reżyseria), Remo Anzovino (ścieżka dźwiękowa)

Frida: Viva la vida to filmowy dokument, który ukazuje dwa oblicza tej kultowej artystki. Z jednej strony ikona niezależności i kobiecej siły, zmagająca się z bólem i miłosnymi zawodami, z drugiej, artystka, wyzwolona z wszelkich fizycznych ograniczeń. Z biegiem lat Frida Kahlo stała się ikoną, a jej sztuka wywarła wpływ na artystów z różnych dziedzin.

Wizerunek Kahlo stał się kultowy. Artystka stawiała czoło życiu naznaczonemu cierpieniem z determinacją i zachłannością, jednak to tylko jeden z elementów składających się na jej fenomen. Sztuka Fridy Kahlo łączy ból i siłę, cierpienie i miłość. Asia Argento jako narratorka wprowadza widza w świat Fridy złożony z listów, pamiętników i prywatnych wyznań. To podzielona na sześć etapów podróż do serca Meksyku, wypełniona wywiadami, dokumentami, rekonstrukcjami i niezwykłymi obrazami Kahlo.

 

6 lutego 2022

ART BEATS. Tintoretto – Wenecki buntownik

Czas trwania: 90 minut

Obsada: Helena Bonham Carter (narratorka), Peter Greenaway (występ gościnny)

Twórcy: Giuseppe Domingo Romano (reżyseria)

Ten dokument kinowy powstał z okazji 500. rocznicy urodzin najwybitniejszego artysty włoskiego renesansu, Jacopa Robustiego, znanego jako Tintoretto (był synem farbiarza sukna, stąd jego przezwisko Tintoretto ‘farbiarczyk’).

To propozycja nie do odrzucenia dla wszystkich miłośników sztuki dawnych mistrzów, Włoch i… Heleny Bonham Carter (seria filmów z Harrym Potterem, „Jej wysokość Afrodyta”, „Nędznicy”, „Alicja po drugiej stronie lustra”, „Jak zostać królem”). Aktorka śledzi dzieje życia Tintoretta, rozwój jego kariery artystycznej, a także rywalizację z dwójką innych wybitnych malarzy z XVI-wiecznej Wenecji: z Tycjanem i Paolem Veronesem.

Odkryjemy renesansową Wenecję, zachowaną na fascynujących obrazach Tintoretta, prekursora włoskiego baroku. Artysta swe dzieła tworzył szybko, często impastowo, w charakterystycznej kolorystyce z akcentami ciemnej czerwieni, fioletu, czerni.

W filmie wystąpi również Peter Greenaway („The Pillow Book”, „8 i pół kobiety”, „Nightwatching”), brytyjski reżyser i scenarzysta, artysta malarz, jeden z najbardziej cenionych i kontrowersyjnych twórców filmowych, w którego dziełach widać wyraźny wpływ malarstwa renesansu i baroku.

 

20 lutego 2022

ART BEATS. Sekretne dzieła impresjonistów (PREMIERA)

Czas trwania: 80 minut

Twórcy: Daniele Pini (reżyseria)

Manet, Caillebotte, Monet, Morisot, Cézanne, Sisley, Signac: pięćdziesiąt nieznanych arcydzieł impresjonizmu, nurtu, który zrewolucjonizował malarstwo. Jak świat postrzegali impresjoniści? W jaki sposób kształtowali technikę, barwę, światło, tworząc nową rzeczywistość? W jaki sposób ich sztuka z wyklętej stała się uwielbianą i podziwianą na całym świecie?

W najnowszym filmie z cyklu Art Beats – Wielka Sztuka w Kinie przyglądamy się rewolucji artystycznej, jaką był ruch impresjonistyczny i podziwiamy ponad 50 dotąd niepokazywanych szerszej publiczności dzieł. „Sekretne dzieła impresjonistów” to porywająca kinowa podróż, zabierająca widza do intymnego świata impresjonistów i pozwalająca samodzielnie odkrywać najdrobniejsze detale pokazywanych obrazów.

 

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola