Wydarzenia
Szkoła życia. Spotkanie
Szkoła życia. Spotkanie

Szkoła życia. Spotkanie z Przemkiem Staroniem, Nauczycielem Roku 2018 po filmie MŁODY PLATON reż. Neasa Ní Chianáin, Declan McGrath. Niedziela, 22 maja 2022 roku, godzina 13.00. Partner: Uniwersytet SWPS

Do polskiego systemu oświaty dołączyło w tym roku ponad 150 tysięcy dzieci i młodzieży z Ukrainy. Szkoły pękają w szwach, brakuje nauczycieli i sal. Edukacja ukraińskich dzieci to dla samorządów, a przede wszystkim nauczycieli, ogromne wyzwanie. Z czym muszą się mierzyć i jak sobie radzą? Jak udzielić pomocy i wsparcia, być dobrym nauczyłem w zderzeniu z traumą wojny?

Czy w dzisiejszym systemie polskiej edukacji, którego dotknęło wiele nieszczęść, od dramatu strajku i niskiego poziomu wynagrodzeń przez pandemię, po wojnę można być jak filmowy pan McArevey – natchniony dyrektor szkoły w jednej z najbardziej niebezpiecznych dzielnic w Belfaście? Uczy on swoich podopiecznych, jak docierać do własnych uczuć, gdy konfrontują się z 30-letnim konfliktem, którego krwawe i traumatyczne żniwo zostało zebrane na ulicach ich dzielnicy, często z udziałem ich rodziców.

Gość:

Przemek Staroń – psycholog, wykładowca, trener i edukator, autor książek “Szkoła bohaterek i bohaterów, czyli jak sobie radzić z życiem” i „Szkoła bohaterek i bohaterów, czyli jak radzić sobie ze złem”. Nagrodzony przez KE twórca Zakonu Feniksa, tutor ponad 50 olimpijczyków z filozofii.

Twórca #utrzy, wyróżniony w konkursie im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”, nagrodzony LGBT+ Diamond 2019 Polish Business Award, Nauczyciel Roku 2018, finalista Global Teacher Prize 2020, Digital Shaper 2020, Członek Kolegium Ekspertów Instytutu Strategie 2050.

Prowadząca:

Krystyna Weiher-Sitkiewicz – animatorka kultury, moderatorka spotkań, antropolożka, edukatorka filmowa, kuratorka wystaw. Adiunktka muzealna w Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola