Wydarzenia
ŚWIAT I BOGOWIE DLA UKRAINY | Wystawa charytatywna
ŚWIAT I BOGOWIE DLA UKRAINY | Wystawa charytatywna

Akwarele z cyklu BOGOWIE oraz fotografie prezentujące najpiękniejsze miejsca na ziemi można obejrzeć i kupić w Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego. Autorka, Mariia Kamenska pochodzi z Ukrainy, od kilku lat jest gdynianką. Dochód ze sprzedaży prac zostanie przeznaczony na fundusz charytatywny wspierający ukraińską armię.

Wystawa, połączona ze sprzedażą, dostępna jest od 4 do 11 kwietnia 2022 roku, w Galerii GCF. Autorkę prac będzie można spotkać na miejscu w godzinach 10.00-15.00. Wernisaż wystawy zaplanowano na środę, 6 kwietnia, na godzinę 19.00. Wstęp wolny!

 

MARIIA KAMENSKA jest Ukrainką, od 2015 roku mieszka w Gdyni. Ukończyła prawo na Uniwersytecie im. Tarasa Szewczenki w Kijowie. Prowadzi bloga „Travelingwithsense”, w którym opisuje życie w Polsce oraz swoje podróże. Swoją fascynację kulturą Indii przekazuje w cyklu akwareli pt. BOGOWIE. Na zdjęciach prezentuje wspomnienia między innymi z Tybetu, Wysp Kanaryjskich, Grecji.

Kiedy trafiła do Polski siedem lat temu, zostawiła w Ukrainie swoją pracę, hobby i przyjaciół – wspomina Mariia Kamenska.

Zadawałam sobie pytania: kim jestem? co lubię? co chcę robić? Jesienią codziennie chodziłam plażą z Gdyni Redłowa do Sopotu. Nie mogłam uwierzyć, że może istnieć takie piękno: rude, czerwone drzewa i niebieskie morze. najlepszym moim przyjacielem był wtedy stary aparat Nikon. Tak narodziła się moja pierwsza pasja. Nieco później zrozumiałam, że chcę wrócić do akwareli, którymi zajmowałam się jeszcze w Kijowie. W 2016 roku trafiłam do Rygi na warsztaty z Dalajlamą. Wróciłam z postanowieniem, że będę malować obrazy buddyjskich bogów. To pasja numer dwa. Ponad dwa lata temu zaczęłam też pisać historie o miłości. Wydałam trzy zbiorki w Kijowie, w kwietniu miał wyjść kolejny, ale zaczęła się wojna. Marzę, by mógł ukazać się po polsku. Teraz jednak najważniejsza jest pomoc mojemu krajowi. Chcę włączyć się w nią tak, jak potrafię. Moja Ukraina potrzebuje pomocy ludzi, i bogów – mówi Mariia Kamenska.

 

Dochód ze sprzedaży prac Marii Kamenskiej zasili fundusz savelife.in.ua, który wspiera ukraińską armię.

 

 

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola