Wydarzenia
Spotkanie z Mariuszem Wilczyńskim. Co jeszcze?
Spotkanie z Mariuszem Wilczyńskim. Co jeszcze?

W piątkowy wieczór, 26 lutego, po wieczornym seansie gościem Gdyńskiego Centrum Filmowego będzie twórca filmu, Mariusz Wilczyński.

„Zabij to i wyjedź z tego miasta” to dużo więcej niż film: to 14 lat życia poświęconych na realizację tego niesamowitego, osobistego projektu. To przyprawiająca o dreszcze podróż w przeszłość własną i kraju, wywoływanie duchów ludzi i miejsc, terapeutyczna opowieść o rodzinie i wzruszający hołd dla przyjaźni.

Ten pełnometrażowy debiut pierwszego polskiego twórcy animacji, któremu retrospektywę zorganizowało prestiżowe nowojorskie Museum of Modern Art (MoMa), zrodził się z potrzeby zrozumienia, wybaczenia i miłości. Film Wilczyńskiego wskrzesza dzieciństwo z całym jego bagażem udręk i zachwytów, przywołuje tych, którzy odeszli, by dać im nowe życie.

Pokazywany premierowo na Berlinale i wyróżniony na festiwalu w Annency „Zabij to…” może również poszczycić się obsadą, jakiej nie miała żadna polska produkcja. Postaciom z animacji Wilczyńskiego głosu użyczyli między innymi Barbara Krafftówna, Andrzej Wajda, Irena Kwiatkowska, Krystyna Janda, Gustaw Holoubek, Anna Dymna, Marek Kondrat, Daniel Olbrychski, Magdalena Cielecka czy Małgorzata Kożuchowska. Wielu z nich autor zdążył nagrać w ostatniej chwili.

Jednym z głównych bohaterów filmu jest muzyka: fenomenalne, brzmiące niesłychanie współcześnie utwory Tadeusza Nalepy i zespołu Breakout nadają animacji bluesowy, niespieszny rytm. Głos Nalepy, bliskiego przyjaciela Wilczyńskiego rozbrzmiewa tu zresztą nie tylko w piosenkach. „Zabij to…” powstał bowiem także z potrzeby kontynuowania trwającej wiele dekad, przerwanej przez śmierć muzyka rozmowy.

Od piątku codziennie w Kinie Studyjnym GCF można oglądać również zestaw najlepszych filmów dyplomowych Gdyńskiej Szkoły Filmowej. W programie krótkie metraże: „Matka” w reż. Łukasza Ostalskiego – film obsypany nagrodami, z fenomenalną rolą tytułową Danuty Stenki, „Koniec widzenia” w reż. Grzegorza Mołdy – film nominowany do Złotej Palmy w Cannes, „Między nami” w reż. Macieja Millera – przejmujący dokument o parze dwudziestolatków spodziewających się dziecka, „Dzień babci” w reż. Miłosza Sakowskiego – z fantastyczną rolą Anny Dymnej.

W repertuarze Kina Studyjnego GCF są także filmy: „Ściana cieni”, „Palm Springs”, „Helmut Newton. Piękno i bestia”, „Szarlatan”, „Obraz pożądania”, „Skłodowska”, „Czyściec”, „Tylko zwierzęta nie błądzą”, „Jutro czeka nas długi dzień”. Z dziećmi, tymi w wieku przedszkolnym, warto wybrać się na animację „Filonek Bezogonek”, a z nieco starszymi na „Tajemniczy ogród”. Szczegóły na stronie internetowej www.gcf.org.pl.

W sprzedaży dostępna jest połowa miejsc na widowni. Widzów nadal obowiązuje konieczność zachowania społecznego dystansu, dezynfekcji rąk oraz zasłaniania ust i nosa – również podczas seansów.

Opis filmu „Zabij to…” – Gutek Film

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola