Wydarzenia
Spotkanie z autorką książki „Ambulans jedzie na wieś” | Aleksandrą Kozłowską
Spotkanie z autorką książki „Ambulans jedzie na wieś” | Aleksandrą Kozłowską

Zapraszamy na spotkanie z Aleksandrą Kozłowska, autorką książki „Ambulans jedzie na wieś. Śladami wędrownych wyrwizębów”!

 

 

  • 17 lipca 2024, 18:00
  • galeria Gdyńskiego Centrum Filmowego
 

Wstęp wolny!

 

Spotkanie poprowadzi Jerzy Rados.

 

 

O książce:

 

Deszcz czy mróz, skwar czy roztopy… nie było wyjścia, ojczyzna w potrzebie. Młodzi dentyści, najczęściej świeżo po studiach, pakowali narzędzia i ruszali w teren.

 

Plombowali, czym mogli, częściej rwali. Tłumaczyli, jak używać szczoteczki do zębów. Walczyli nie tylko z szalejącą próchnicą, ale także z ludzką niewiedzą, bólem i strachem. Zdarzało się, że musieli przyszyć odcięty palec albo odebrać poród.

 

Niektórzy na ich widok uciekali, choć częściej ustawiały się kolejki. Nic dziwnego, uzębienie obywateli przypominało stolicę w ruinie. Dla wielu pacjentów był to pierwszy w życiu kontakt z lekarzem.

 

Ambulans jedzie na wieś. Śladami objazdowych wyrwi- zębów Aleksandry Kozłowskiej to nie tylko fascynują- cy, chwilami mrożący krew w żyłach kawałek historii polskiej medycyny. To także barwny portret powojennej wsi, obyczajów, przesądów, warunków, w jakich żyli lu- dzie. Wreszcie wyjątkowa opowieść drogi, w którą au- torka rusza śladami swojej mamy i innych wędrownych stomatologów z czasów PRL.

 

O autorce:

 

Dziennikarka, reporterka, dawniej związana z „Gazetą Wybor- czą”, jako freelancerka współpracuje m.in. z „Polityką”, „Prze- krojem” i „Tygodnikiem Powszechnym”. Współautorka (z Mire- llą Wąsiewicz) książki Islandia i Polacy. Historie tych, którzy nie bali się zaryzykować (2023).

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola