Wydarzenia
Słońce wschodzi raz na dzień | KRÓTKA HISTORIA POLSKIEGO KINA część II
Słońce wschodzi raz na dzień | KRÓTKA HISTORIA POLSKIEGO KINA część II

Zapraszamy na kolejny film z cyklu „Krótka historia polskiego kina część II.: twórcy osobni”. Przed nami „SŁOŃCE WSCHODZI RAZ NA DZIEŃ”, reż. Henryk Kluba.

 
  • 23 maja 2024, 18:00, sala Warszawa
 

BILETY dostępne w kasie kina GCF lub na naszej stronie w zakładce REPERTUAR.

 

Prelekcję poprowadzi prof. Krzysztof Kornacki.

 
OPIS FILMU:

 

Prolog w kolorze wprowadza w okoliczności realizacji oryginalnego filmu Ręce do góry. Po trylogii z Andrzejem Leszczycem reżyser zdecydował się uczynić go jednym z bohaterów – piątki bohaterów, którzy spotykają się po latach na balu absolwentów akademii medycznej. Ich pseudonimy: Zastawa (J. Skolimowski), Opel Rekord (T. Łomnicki), Alfa (J.Szczerbic) i Romeo (A. Hanuszkiewicz), Wartburg (B. Kobiela) sygnalizują status materialny i korzyści czerpane z małej stabilizacji lat 60. Próbą dla ich charakterów okazała się afera z okresu studiów, kiedy w czynie społecznym przygotowali wielkoformatowy portret Stalina, przez przypadek z podwójną parą oczu.

 

Zasadnicza część filmu – czarno-biała opowieść o przyjaciołach – powstała w 1967 roku, ale została zatrzymana przez cenzurę. W wyniku rozmów z urzędnikami Skolimowski podjął decyzję o emigracji. Powrócił do tego filmu, na zaproszenie władz kinematografii w okresie solidarnościowej odwilży i w 1981 roku dokręcił kolorowy prolog, w którym wyjaśnia swoją ówczesną sytuację i obecną kondycję. Ilustruje go zdjęciami z planu filmu Fałszerstwo (1981) Volkera Schlondorffa, w którym wystąpił jako aktor w roli fotoreportera w zrujnowanym wojną Bejrucie. Ponadto zdjęciami z Londynu, m.in. marszów poparcia dla Solidarności. Muzykę do filmu skomponował Krzysztof Komeda. Natomiast w prologu wykorzystano fragment Kosmogonii Krzysztofa Pendereckiego. Eseistyczne walory prologu budują też cytaty ze współczesnego polskiego malarstwa: Edwarda Dwurnika, Teresy Pągowskiej, Zdzisława Beksińskiego i inni.

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola