Wydarzenia
Sinéad O’Connor. Spotkanie z Bartkiem Chacińskim
Sinéad O’Connor. Spotkanie z Bartkiem Chacińskim

Sinéad O’Connor: kobieta, wokalistka, awanturnica, ikona i symbol odwagi. Spotkanie z dziennikarzem muzycznym Bartkiem Chacińskim po jedynym! pokazie filmu NOTHING COMPARES, reż. Kathryn Ferguson. Sobota, 14 maja 2022 roku, godzina 13.00.

Partnerem wydarzenia jest Literacki Sopot 2022 – edycja irlandzka.

„Drodzy państwo! Jestem wyjątkowo szczęśliwy, mogąc przed- stawić państwu artystkę, której imię stało się symbolem odwagi i prawości.’’ Powiedział, przed występem Sinéad O’Connor w Madison Square Garden, Kris Kristofferson. Za bezkompromisową postawę, odwagę mówienia rzeczy niepopularnych, wreszcie za wielki talent muzyczny Sinéad O’Connor przez jednych była/jest kochana, przez innych nienawidzona.

W filmowym portrecie artystki reżyserka Kathyn Fergusson pokazuje, z jednej strony, obraz kobiety wielokrotnie skrzywdzonej, zmagającej się z demonami dzieciństwa z drugiej zaś wybitnej artystki, bohaterki wielu irlandzkich kobiet walczących o odzyskanie należnych im praw. W tym roku tematem wiodącym jedenastej edycji festiwalu Literacki Sopot będzie literatura irlandzka.

Gość:

Bartek Chaciński – dziennikarz tygodnika „Polityka”, pisuje
o muzyce, kulturze popularnej i języku. Członek Rady Języka Polskiego, wieloletni współpracownik Polskiego Radia, prowadzi blog muzyczny Polifonia.

Prowadząca:

Joanna Cichocka-Gula – reżyserka filmów dokumentalnych o sztuce, redaktorka odpowiedzialna za produkcję spektakli Teatru TV. Pełniła funkcję szefa Redakcji Kulturalnej i Teatru Tv. Odbyła staże w telewizji Arte oraz innych francuskojęzycznych stacjach telewizyjnych oraz telewizji BBC. Od 2010 do 2019 roku pełniła funkcję v-ce prezydentki Sopotu odpowiedzialnej za kulturę, edukację i pomoc społeczną. Od listopada 2019 roku jest dyrektorką sopockiej instytucji kultury Goyki 3 Art Inkubatora.

O filmie:

W wieku 23 lat była międzynarodową gwiazdą, a jej piosenki plasowały się na szczytach list przebojów. Za to kiedy kończyła 26 lat, regularnie ją oczerniano i wyśmiewano. Sinéad O’Connor to ikona irlandzkiej muzyki, która wyprzedzała swoje czasy.

 

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola