Wydarzenia
„Rok niespokojnego słońca, vol. 2” | Wystawa w Galerii GCF
„Rok niespokojnego słońca, vol. 2” | Wystawa w Galerii GCF

Żyjemy w niespokojnych czasach. Pandemia, kryzys gospodarczy, niepewność sytuacji geopolitycznej, niepokoje społeczne. Twórczynie i twórcy biorący udział w wystawie prezentowanej w Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego od 22 kwietnia do 12 maja 2022 roku nazwali to „rokiem niespokojnego słońca”, czyli czasem, w którym sens wszelkiego działania artystycznego został zakwestionowany.

Prace powstały podczas Programu Mentorskiego Sputnik Photos (2019/2020) skierowanego do osób związanych z fotografią dokumentalną oraz działaniami z jej pogranicza, tworzących autorskie narracje fotograficzne.

Pewnego rodzaju introspektywność, nacisk na mikrospołeczności, zwrot ku wątkom rodzinnym, a także praca na archiwum i świadoma konceptualizacja, łączy fotografie, które będzie można obejrzeć w Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego już od 22 kwietnia.

Partnerem wystawy jest Sputnik Photos. Będzie można też nabyć publikację „No.9”. Za wypożyczenie części prac organizatorzy dziękują Sputnik Photos oraz Galerii Miejsce przy Miejscu 14.

W wystawie biorą udział: Asia Bubak, Zuzanna Głód, Sayam Ghosh, Dmitrii Molev, Martyna Nitkowska, Ada Novicka, Marcin Piekałkiewicz, Filip Piotrowicz, Milena Soporowska.

 

Twórcy

Asia Bubak

Aabsolwentka programu mentorskiego Sputnik Photos. W swojej praktyce często bada związki nauki i sztuki Fanka alternatywnych technik fotograficznych oraz małych form publikacji. Od kilku lat współtworzy zina TIFF Festivalu.

Zuzanna Głód

Urodziła się w 1993 roku, studiowała sztukę mediów na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, fotografię na Royal Academy of Fine Arts w Antwerpii i psychologię w ramach Kolegium MISH na Uniwersytecie Warszawskim. W swojej praktyce zajmuje się filmem i fotografią.

Sayam Ghosh

Urodził się i wychował w Kalkucie, od kilku lat mieszka w Warszawie. W artystycznych realizacjach zajmuje się miastem i jego mieszkańcami. Interesują go zagadnienia wychodzące z nauk ścisłych, które rozwija, wykorzystując różnorodne media – fotografię, tekst czy grafikę komputerową. Absolwent programu mentorskiego Sputnik Photos 2019/2020. Jego projekt „Jak Powraca Las” był pokazywany w Muzeum Warszawy w 2021 roku.

Dmitrii Molev

Jako fotograf i artysta zajmuje się przede wszystkim subiektywnym dokumentem, ponieważ ten rodzaj fotografii nadaje się do mówienia o skomplikowanych sprawach. Fascynują go ludzkie ślady, ich obrazy, lokalizacje, relacje historyczne. Pokazywanie fragmentów codziennej rzeczywistości i powiązanie między nimi jest sposobem na zrozumienie dużego obrazu – Big Picture z wyróżnieniem poszczególnych opowieści w nim. Dmitrii studiował architekturę i przez długi czas pracował w agencji reklamowej w Niżnim Nowogrodzie w Rosji, teraz mieszka w Warszawie.

Martyna Nitkowska

Rocznik ‘97 – studentka Wydziału Fotografii na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu oraz Wydziału Organizacji Sztuki Filmowej w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Jej głównymi narzędziami pracy są film i fotografia.

Ada Novicka

Zajmuje się fotografią analogową, wideo oraz tworzeniem form przestrzennych. Rejestruje ulotne wrażenia – emocje ukryte w ludzkiej i zwierzęcej materii. Eksperymentuje, łączy techniki, stale poszukuje nowych metod obrazowania. Absolwentka Warszawskiej Szkoły Fotografii i Grafiki Projektowej oraz programu mentorskiego Sputnik Photos, architekt z zawodu. Swoje prace prezentowała na Ogólnopolskim Festiwalu Fotografii Otworkowej i podczas Pinhole PORTO Photography w Portugalii. Fragmenty jej cyklu to(te)my wystawiane były w 2021 r. w Warszawie i w Łodzi. Od 2013 r. aktywnie bierze udział i organizuje akcje fotograficzne, prowadzi warsztaty z alternatywnych i szlachetnych technik fotograficznych oraz współtworzy serwis społecznościowy FotoAlchemia.

Marcin Piekałkiewicz

Artysta wizualny i badacz. W swojej praktyce zajmuje się głównie zagadnieniem współczesnego kapitalizmu i jego wpływem na nieekonomiczne sfery życia, takie jak relacje społeczne czy środowisko naturalne. Absolwent ekonomii na Uniwersytecie Warszawskim, doktor nauk ekonomicznych Uniwersytetu w Sienie. Obecnie kończy studia magisterskie z fotografii dokumentalnej na Uniwersytecie Południowej Walii w Cardiff. Swoje prace prezentował na wystawach indywidualnych i zbiorowych we Włoszech, Polsce, Rosji, Wielkiej Brytanii i USA. Filip Piotrowicz Filip Piotrowicz (1996). Absolwent Akademii Fotografii (2018/2019) oraz Programu Mentorskiego Sputnik Photos (2019/2020). Obecnie student na Instytucie Twórczej Fotografii w Opavie. W swojej twórczości wykorzystuje medium fotografii.

Filip Piotrowicz

Absolwent Akademii Fotografii (2018/2019) oraz Programu Mentorskiego Sputnik Photos (2019/2020). Obecnie student na Instytucie Twórczej Fotografii w Opavie. W swojej twórczości wykorzystuje medium fotografii.

Milena Soporowska

Absolwentka historii sztuki w ramach Kolegium MISH oraz muzealnictwa na Uniwersytecie Warszawskim. Studiowała fotografię w Związku Polskich Artystów Fotografików oraz na Akademii Fotografii. Nominowana w 2021 roku przez Fotofestiwal jako Future Talent w ramach międzynarodowej platformy Futures Photography. Na co dzień związana z Radiem Kapitał. W swoich działaniach naukowych i artystycznych głównie interesuje ją przenikanie się ̨ codzienności i kultury popularnej z szeroko rozumianą magią i okultyzmem.

 

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola